Anne Rudanovski fotonäitus tutvustab eestlaste elu erinevates kohtades üle maailma

21.10.2020

Ülikooli raamatukogus saab vaadata kunstniku ja Kõrgema Kunstikooli Pallas professori Anne Rudanovski näitust “Eestlase varjuks maailmas”, kus on üleval fotod tema 2019. aasta ümbermaailmareisilt. Igas riigis, kuhu Rudanovski oma reisil sattus, jälgis ta ühe eestlase, kes oli selle maa oma elukohaks valinud, tegemisi tunni või päeva jooksul ning dokumenteeris selle fotona.  

“Mind huvitas, kuidas võõras kultuur ja elukorraldus inimesi muudavad,” rääkis Rudanovski. ”Olen väga õnnelik, et mul õnnestus isiklikult kohtuda 11 eestlasega, lisaks veel suhelda mitmetega meili teel. Ja olen tänulik, et nad kõiks nõustusid minu projektis osalema ning lubasid end fotokaameraga jälgida.” Lisaks võõrsil elevate eestlaste fotodele on näitusel väljas ka neid ümbritsevat olustikku ja elu kujutavad fotod.

Rudanovski alustas oma reisi 2019. aasta veebruaris Iisraelist ning jõudis läbi Egiptuse, India, Nepaali, Indoneesia, Austraalia, Hiina, Korea, Jaapani, Vietnami, Kambodža ning Tai Mehhikosse. Viis kuud kestnud reisi pikemad peatused olid 13 riigis, lisaks veel lühemad – mõnetunnised kuni päevased - peatumised mitmetes maades.  

“Reisil olles ja võõrsile elama minnes ületad piire pidevalt,” tõdes Rudanovski. “Esimesed piirid on geograafilised, neile järgnevad nähtamatud piirid, mille tähisteks on keel, kombed, elukorraldus, kohalik kord või näiv kaos. Arusaamine, et sa ei saa millestki aru. Eestlase kohtamine kaugel maal on nagu soe taaskohtumine sugulasega Hiiumaa praamil.”  

Näitust “Eestlase varjuks maailmas” saab 19. novembrini vaadata raamatukogu 2. korrusel, konverentsikeskuse esisel alal. Näitus on osa kirjandusfestivali Prima Vista tänavusest kunstiprogrammist.

 

Lisainfo:
Edith Hermann
Prima Vista kunstiprogrammi kuraator

 

Jaga seda lehekülge