Avatud juurdepääsu nädalal tutvustatakse UNESCO soovitusi avatud teadusele

22.10.2021

25.-31. oktoobril toimub ülemaailmne Avatud juurdepääsu nädal, mille eesmärk on tutvustada ja suurendada avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni kasutamist ja avaldamist. Tartu Ülikooli raamatukogu jätkab 2010. aastal alustatud traditsiooni ning seab suures saalis üles infonurga, kus nädala jooksul on lugejatel võimalik leida kasulikku infot avatud teaduse võimaluste ja teenuste kohta.

Käesoleva aasta teema „Kuidas me teadust avame: väljavaated võrdsete võimaluste loomiseks“ lähtub hiljuti avaldatud ÜRO Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsioon (UNESCO) soovitustest, mis sõnastab ühised väärtused ja põhimõtted teadusandmete kogumiseks ja jagamiseks kogu maailmas. Eelnõuna loodud soovituste dokument on kooskõlastatud 193-s UNESCO liikmesriigis ning see rõhutab võrdsust avatud teaduse osas:

Avatud teadusel on oluline roll nii arenenud- kui arengumaade teadlaste võrdõiguslikkuse tagamisel, võimaldades teaduslike sisendite ja väljundite õiglast ja vastastikust jagamist ning võrdset juurdepääsu teaduslike andmete loojatele kui kasutajatele, sõltumata asukohast, rahvusest, rassist ja vanusest, soost, majanduslikust sissetulekust, sotsiaalsest staatusest, ametipositsioonist, elukutsest, keelest, religioonist, füüsilisest erivajadusest, etnilisest päritolust, rändestaatusest või muust põhjusest (UNESCO soovitused avatud teadusele lk 7)

Võrdsete võimaluste loomine on muutunud tähtsaks seoses kestva COVID-19  kriisiga, mis  näitab, kui oluline on teha teadust avatud ja läbipaistval viisil. Samuti näitab see, et teadusuuringud vajavad avatust ja läbipaistvust ka väljaspool kriisiolukorda. Kriis annab teadlastele põhjuse muuta oma uurimispraktikat, mis annab lootust, et teadus on tulevikus võrdselt avatum kõigile osapooltele.

Nädala jooksul on raamatukogu külastajatele avatud traditsiooniline Avatud teaduse infonurk, kus on võimalik tutvuda materjalidega järgmiste teenuste ja platvormide kohta:

29. oktoobril algusega kl 13 on huvilistel võimalik jälgida Avatud teaduse teemalist vebinari, mida korraldab Helsingi Ülikooli raamatukogu. Täpsem info SIIN

Avatud juurdepääsu nädalal algab registreerimine 18. novembril toimuvale FAIRsFAIR vebinarile, kuhu on oodatud Eesti teadlased ja teaduse administraatorid, andmehaldurid ja -spetsialistid.

Elena Sipria-Mironov
TÜ raamatukogu projektijuht