Avatud juurdepääsuga publitseerimine

Avatud juurdepääsu liikumise peamine seisukoht on, et teadustöö eest on inimene maksumaksjana juba maksnud, seetõttu ei saa nõuda raha selle tulemuste ligipääsuks. Teadusinformatsioon, mille avatud juurdepääsuga levitamist avatud juurdepääs soosib, on nii teadustöö tulemused kui ka teadustöö käigus kogutud andmed (Open Data).

Teadusinformatsiooni avaldamine toimub kahel viisil:

  • roheline tee (Green Open Access ) ehk OA repositooriumid. Repositooriumid materjalide sisu ei retsenseeri, vaid teevad selle kõigile kättesaadavaks. Repositooriumis on võimalik arhiveerida erinevat tüüpi materjale, näiteks eelretsenseeritud artikleid, retsenseerimata artikleid, monograafiaid, õpikuid, videofaile, audiofaile jm;
  • kuldne tee (Golden Open Access) ehk OA ajakirjad. Ajakirjade toimetajad retsenseerivad artikleid ning teevad need veebis tasuta ja piiranguteta kättesaadavaks.

NB! Avatud juurdepääsuga  ajakirjade tausta tuleb võimalusel alati kontrollida. OA publitseerimise põhimõtteid rakendavad ka nn röövkirjastajad, kes asutavad uusi OA ajakirju, ent kelle huviks on autori avaldamistasude kasseerimine. 
Ülemaailmne eelretsinseeritud OA ajakirjade register on DOAJ

Jaga seda lehekülge