Fotonäitus “Kui ma ükskord suureks saan” jutustab laste unistustest

28.05.2021

Tartu Ülikooli raamatukogu 2. korrusel on avatud Senegalis elava prantsuse fotograafi Vincent Tremeau näitus “Kui ma ükskord suureks saan”, mis räägib lugusid laste unistustest, vaprusest, loovusest, haavatavusest ja hariduse tähtsusest kriisikolletes.

Ligi 7 aastat tagasi hakkas maailmas ringi reisiv Tremeau lastele esitama küsimusi nende tuleviku kohta – kelleks nad soovivad saada. Nende soovidest saigi inspiratsiooni tema fotonäitus. Näitusel kujutatud lapsed on enamjaolt vanuses 6–18 ning näitavad käepäraste kostüümide ja rekvisiitide abil, kelleks nad soovivad suureks saades hakata. Iga lapse tulevikunägemusse süüvimine annab meile ainulaadse pilgu nende praegustele elutingimustele ja katsumustele ning kõigil on võimalus vaadelda, kas ja kuidas keskkond võib unistusi mõjutada.

Loomingulist lähenemist ja dokumentaalset eesmärki ühendavad pildid toovad selgelt välja, kui oluline on humanitaarkriisides poiste ja tüdrukute jaoks haridus – nende turvalisuse kindlustamiseks ja tulevikuvõimaluste tagamiseks. Need fotod annavad tunnistust tänapäeva noorte vastupidavusest ja loovusest ning sellest, kuidas nad tulevikku kujundavad.

Näitus sündis Dokfoto Keskuse ja välisministeeriumi koostöös ning see on ülikooli raamatukogus avatud 30. juunini.

Toomas Järvet
Juhan Kuusi Dokfoto Keskus