Fr. Puksoo päev keskendub köitekunsti minevikule ja tulevikule

22.01.2023

TÜ raamatukogu korraldab kolmapäeval, 25. jaanuaril konverentsikeskuse suures saalis F. Puksoo päeva, mille teemaks on raamatuköite ajalugu ja tänapäev. Ettekannete päevale “Peidus pool” on oodatud kõik, kes tahavad lähemalt kuulda köitekunsti liikidest ning tehnikatest.

Ettekannetes keskendutakse raamatule kui füüsilisele objektile: päeva esimeses pooleks räägitakse raamatu köitest ja selle tähendusest, ajaloolistest köitmis- ja konserveerimispraktikatest ning teises pooles tuleb juttu kaasaegsete tehniliste võimaluste rakendamisest vanaraamatu uurimisel.

Fr. Puksoo päeva kava:
Kell 12.0013.30
Avasõna. Krista Aru (Tartu Ülikooli raamatukogu)
Köite lugemine. Lennart Mänd (Kõrgem Kunstikool Pallas)
Märgata ja mõista – konservaatori vaade vanale köitele. Urve Kolde (Eesti Rahvusraamatukogu)
Friedrich Puksoo initsiatiivil toimunud De la Gardie käsikirjade konserveerimine. Jaan Lehtaru (Rahvusarhiiv)

Kohvipaus

Kell 14.00–15.30
Ettevaatust, mürgine! Arseeni sisaldavad renessanssköited Tartu Ülikooli raamatukogus.
Moonika Teemus, Tiia Nurmsalu (Tartu Ülikooli raamatukogu)
Raamatukogust orbiidile ja tagasi – multispektraalfotograafia võimalustest.
Aare Vesi (Tartu Ülikooli raamatukogu)

Päeva lõpetab Rutt Maantoa ringkäik Eesti Nahakunstnike Liidu köite- ja objektinäitusel „Tungal“, mis on avatud raamatukogu 3. korrusel.

Ettekannete päev on mõtteline sissejuhatus raamatukogus märtsikuus avatavale köiteajaloo näitusele „Peidus pool“.

Moonika Teemus
Käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja

Tiia Nurmsalu
Säilitus- ja konserveerimisosakonna juhataja