Friedrich Puksoo auhind anti Piret Lotmani monograafiale „Eesti Rahvusraamatukogu 1918–2018“

21.10.2019

Reedel, 18 oktoobril anti Tartu Ülikooli raamatukogus toimunud Friedrich Puksoo päeval üle F. Puksoo auhind, mille vääriliseks hindas komisjon tänavu Piret Lotmani koostatud monograafia „Eesti Rahvusraamatukogu 1918–2018“.

Komisjoni liikmed Merike Kiipus, Ilmar Vaaro ja Aira Võsa tõdesid võidutööd kommenteerides, et see ei ole pelgalt ühe raamatukogu ajalugu, vaid tegemist on raamatukogundusalast maailmapilti avardava teosega Eestis.

"Peale Eesti Rahvusraamatukogu ja raamatukogunduse ajaloo räägib see teos Eesti ajaloost laiemalt, on kultuuri- ja ühiskonnalooliselt oluline teetähis," sõnas komisjoni esinaine Aira Võsa. Ta lisas, et Piret Lotmani monograafia igas peatükis on näha autori asjatundlikku lähenemist ainesele ning samas  ühe või teise ajastuloolise tegevuse mõistmist, säilitades raamatukoguhoidjate väärikuse.

Lisaks otsustas komisjon tunnustada Kaspar Kolki uurimusi „„Vana Tallinna raamatukogu“ kolm allikat: komplekteerimisest 16. sajandil“ ja „Dessimination and Survival of a Book Printed in 17th-century Tartu: The Case of Johannes Gezelius’ Lexicon Graeco-Latinum (1649)“. Kaspar Kolki puhul rõhutati, et tema artiklid peegeldavad autori suurt eruditsiooni ja süvenemisvõimet ning need täpsustavad senist ja pakuvad uut teavet Eesti varauusaegse raamatuloo kohta.

Tunnustuse pälvis ka kolmas nominent, milleks on kirjandus- ja kultuurilooline andmebaas-veebileht „Tartu ilukirjanduses“ (https://teele.luts.ee/) ning selle põhjal valminud teejuhid „Kirjanduslikud (eksi)rännakud Tartus“ ja „Emajõe pääl. Hajakirjanduslikud rännakud Emajõel“.

"Selle töö puhul on tegemist suurepärase näitega hea idee leidlikust teostusest ja sellest, kuidas siduda ilukirjandus linnaruumiga, tuua kirjandus tänavatele ja kujundada seeläbi mälupaiku," iseloomustas Võsa tunnustuse saanud veebilehte. Komisjon tõstis esile Tartu Linnaraamatukogu töötajate pühendunud tööd, mille tulemusena valminud andmebaas sisaldab hämmastaval hulgal Tartuga seotud materjali, sealhulgas ajakardinaga fotosid, mis võimaldavad võrrelda Tartu olustikku enne ja nüüd.

Tartu ülikooli raamatukogu kauaaegse direktori, maineka raamatuteadlase Friedrich Puksoo (1890–1969, TÜR direktor 1919–1944) auhind asutati 1990. aastal. Fr. Puksoo auhinda antakse välja üle aasta. Sellega tunnustavad Eesti raamatukoguhoidjate ühing ning Tartu ülikooli raamatukogu parima raamatuloo, raamatukogunduse või bibliograafia-alase töö autorit(-eid).

Lisainfo:
Aira Võsa