Ilmus mälestusteraamat legendaarsest ülikooli raamatukogu direktorist Laine Peebust

20.12.2016

Tartu ülikooli raamatukogu kunagise direktori Laine Peebu elu ja meenutused on saanud kaante vahele ning ilmunud on mälestusteraamat „Laine Peep: direktriss”, mille koostas Ago Pärtelpoeg.

Käsikirja aluseks on aastail 1997–2000 lindistatud Laine Peebu mälestused (litereeritud intervjuud Ille Palmile), ajakirjanduses ilmunud artiklid ja ligi 70 meenutust, mille Ago Pärtelpoeg on kogunud Laine Peebu kolleegidelt, sõpradelt, ülikooli töötajatelt ja ka konkurentidelt. Raamatule lisavad kaalu viited, mille on valdavalt koostanud Mart Orav.

400-leheküljelise raamatu suureks väärtuseks on ka huvitavad fotod. Need pärinevad Laine Peebu perekonna ja mitmete kolleegide erakogust, Eesti Filmiarhiivist, TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna ja Tartu linnaraamatukogu fotokogust.

Laine Peep (1932–2001) töötas Tartu ülikooli raamatukogu direktorina 28 aastat. Ligi 20 aastat töötas ta selle nimel, et ülikool saaks uue raamatukoguhoone ja raamatute hoiutingimused oleksid paremad. Raamatusse kogutud mälestused on seega osa raamatukogu ajaloost. Põnevalt on meenutatud ka kunagist tudengielu, vanu õppejõude, eelmist raamatukogu Toomemäel, sealseid traditsioone ning uue maja valmimisega kaasnenud muutusi. Nõukogudeaegse asjaajamise iseärasused tunduvad nüüd lausa uskumatud.

Laine Peepu mäletatakse targa, sihikindla ja kartmatu inimesena, kuid temast räägitakse ka kui konfliktsest, võimukast ja raske iseloomuga naisest. Oma mainest oli ta vägagi teadlik. Raamatus arutleb Laine Peep nii: „Tean psühholoogiast, et edasiminek on võimalik ainult läbi õigesti korraldatud ja lõpetatud konfliktide. See annabki võimaluse kuhugi välja jõuda. Konflikti mittekartmine, oma joone pidamine suhetes ülemustega. Vaidlesin alati vastu, kui oli vaja.”

Raamatut esitleti 19. detsembril Tartu ülikooli raamatukogus, kus lisaks Laine Peebu perekonnaliikmetele olid kohal ka paljud tema kolleegid ja sõbrad. Äsja ilmunud raamatut on võimalik osta Rahva Raamatu ja Apollo kauplustest.