Ilmus Tartu ülikooli raamatukogu 2018. aasta kalenderalbum

13.11.2017

Tartu ülikooli raamatukogu on 2018. aasta seinakalendri teemaks valinud Rooma karnevali, nagu selle ligi 230 aastat tagasi jäädvustas oma raamatus „Das Römische Carneval“ saksa kirjanduse suurkuju Johann Wolfgang von Goethe (1749–1832).

Seekordse kalendri illustratsioonid pärinevad raamatukogus leiduvast esmatrükist (Weimar; Gotha, 1789), mis muutus harulduseks juba ilmumise ajal. Selle 20 pilditahvlit söövitas Johann Georg Schützi (1755–1813) joonistuste järgi vaske Goethe sõber, Weimari kunstikooli direktor Georg Melchior Kraus (1737–1806).

„Raamatu illustratsioonid on käsitsi koloreeritud ja selle tiraaž oli väga väike, ainult 250 eksemplari,“ rääkis kalendri koostaja Moonika Teemus. „Teadaolevalt oli Goethel endalgi hiljem raskusi raamatu hankimisega isiklikku raamatukogusse.“

Katkendid Goethe teosest ilmuvad Ilmar Vene tõlkes esmakordselt eesti keeles ning annavad ülevaate Rooma karnevali kulgemisest alates ettevalmistustest kuni viimase õhtu ja sellele järgneva päevani.

Goethe kirjeldused koos Schützi ja Krausi valmistatud illustratsioonidega pakuvad ainulaadset läbilõiget karnevalil nähtud karakteritest. Sajandite jooksul kujunesid välja kindlad rollid: Advokaat, Kveeker, Ennustaja jne. Inspiratsiooni pakkusid commedia dell’arte tegelased, nagu süüdimatu Pulcinella või hooplev Kapten, ning antiikajalugu ja -mütoloogia. Kostüümiks sobisid ka kohalikud rahvariided ning Itaaliat lõputult väisanud välismaalaste veidrana tundunud rõivad.

Kalendri koostas Moonika Teemus TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonnast ning kujundas Eve Valper. Tekstid toimetasid Rein Saukas ja Malle Ermel ning tõlkis inglise keelde Sulo Lembinen.

2018. aasta kalendriga jätkab TÜ raamatukogu traditsiooni tutvustada oma kogusid. 2017. aasta kalendris tutvustati jooniseid 17. sajandi kuulsa putukauurija ja illustraatori, maailma üheks esimeseks ökoloogiks nimetatud Maria Sibylla Meriani raamatust „Metamorphosis insectorum Surinamensium“ (Amsterdam, 1705).

TÜ raamatukogu 2018. aasta kalender on müügil TÜ raamatukogu kojulaenutuses ja pop-up-lugemissaalides (Veski 32), TÜ raamatukogu e-poes, TÜ raamatupoes, TÜ muuseumis ning TÜ üliõpilasesinduses. Tartu ülikooli töötajad saavad kalendri osta soodushinnaga.

Lisainfo:
Katriin Kaljovee