Infopädevuse e-kursused lõpetas tänavu rekordarv üliõpilasi

20.06.2016

Tartu Ülikooli raamatukogu erialainfo spetsialistide juhendavat ja osalejatelt kõige arvukama e-kursuse „Infopädevuse alused“ lõpetas sel õppeaastal 186 bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilast. Doktorandid said oma tasemele sobivaid infootsingu oskusi e-kursusel „Sissejuhatus erialainfootsingusse“, mille lõpetajaid oli kevadsemestril 103.

Raamatukogu on infopädevuse e-kursusi korraldanud juba 10 aastat. Selle aja jooksul on kursusi lõpetanud 1094 bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilast ning 701 doktoranti. E-õppe pakkumisega alustati 2006. aastal vabaaine proovikursusena, kus osales 15 õpilast.

E-kursus „Infopädevuse alused“ on üleülikooliline vabaaine, mis on lisatud valikainena nelja magistriõppekavasse (õigusteadus, hariduskorraldus, ajakirjandus ja kommunikatsioonijuhtimine) ning kahte bakalaureuseõppekavasse (humanitaar- ja sotsiaalainete õpetamine põhikoolis, kutseõpetaja). Paljud osalejad on arvanud, et vabaainena valitud kursus võiks olla ka nende õppekavades. Kursusejärgses tagasisides on üliõpilased märkinud, et mitut olulist teadustöö kirjutamiseks vajalikku oskust kuue aasta jooksul otseselt ei õpetata: „Soovitan kõigile, kes ülikoolis õpivad – kasu on tohutu ja pärast tunned ennast andmebaasides otsides palju kindlamalt, rääkimata juba aja kokkuhoiust“.

Doktorandid on väga rahul kursusel „Sissejuhatus erialainfootsingusse“ omandatud oskustega kasutada viidete haldamise vahendeid, samuti peetakse kasulikuks teadusandmete teema teadvustamist. Arvati, et kursuse ülesanded innustavad doktoritööga tegelema: „Harjutused olid koostatud nii, et sain neid lahendada oma eriala spetsiifikast lähtudes. Mitmekülgne kirjanduse otsing sobis kenasti artikli kirjutamiseks valmistumisel“. Samuti on doktorandid rõhutanud, et oleksid vajanud sellist kursust juba varem.

Infopädevuse koordinaatori Vilve Seileri sõnul on kursuste peamine eesmärk anda teadmisi ja praktilisi oskusi teadusinformatsiooni efektiivseks leidmiseks ja haldamiseks, kriitiliseks hindamiseks ning eetiliseks kasutamiseks. E-kursustel osalejad teevad infootsinguid enda poolt valitud uurimisteemal ning saavad igal nädalal tuutorilt individuaalset tagasisidet. Kursust korraldavad TÜ raamatukogu erialareferendid ja teadusandmete spetsialistid.

Raamatukogu referendid on koostanud ning viivad läbi ka erialapõhiseid infopädevuse e-kursuseid ja infootsingu seminare ülikooli õppeainete raames. Kõik õppejõud võivad vastava sooviga oma erialareferendi või infopädevuse koordinaatori poole pöörduda.

Raamatukogus toimuvad mitu korda aastas ka etteregistreerimisega infopädevuse koolituste sarjad. Alates 2009. aastast pakub raamatukogu igal aastal üle-eestilist e-kursust „Infopädevus ehk miks Google’st ei piisa“ gümnasistidele ja gümnaasiumiõpetajatele. Kursuse eripära on see, et ainet läbinud õpetajad on tuutoriteks oma õpilastele. Neli korda on toimunud e-täienduskoolituskursus „Infopädevuse alused“ raamatukogu töötajatele, mille viimati lõpetas 33 raamatukoguhoidjat. Esindatud olid peaaegu kõik maakonnad. Koolituste kohta leiab infot kodulehel https://utlib.ut.ee/koolitused.

Lisainfo:

Vilve Seiler, referent ja infopädevuse koordinaator, 737 5729, vilve.seiler@ut.ee