Jaan Krossi kirjandusauhinna pälvis Tartu Ülikooli raamatukogu direktor Krista Aru

17.02.2021

Tänavune Jaan Krossi kirjandusauhind antakse Tartu Ülikooli raamatukogu direktorile Krista Arule. Aru pälvis väärika kirjandusalase tunnustuse 2019. aastal ilmunud monograafia «Jaan Tõnisson – rahvajuht ja riigivanem» eest.

“Mul on väga hea meel ja tunnen, et Jaan Krossi auhind on eelkõige tunnustus Jaan Tõnissoni elutööle,” sõnas Krista Aru kirjandusauhinna tähendust lahti mõtestades. “Minul on olnud õnn see võimalikuks teha.”

Monograafia on põhjalik käsitlus ühest Eesti ajaloo suurmehest, kelle vaated olid sümpaatsed ka Jaan Krossile. Kross on Tõnissoni kohta leidnud lausa ülivõrdes: «Jumala abiga mitte ju ainus, kuid olemasolevate seas kõige ilusam inimlik juhtum tõestamaks, et määrdumatu mainega mehed on Maarjamaal võimalikud.» Aru teos annab detailse pildi niihästi sellest määrdumatu mainega mehest kui ka muutlikest aegadest tema ümber, 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi Eesti poliitilisest ja kultuurielust.

Krossi kirjandusauhinna eesmärgiks on tunnustada silmapaistvaid kirjanduslikke saavutusi valdkondades, mis seostuvad kirjaniku mitmekülgse loometegevusega ning milles ilmneb sellele iseloomulik eetiline ja esteetiline nõudlikkus. Auhinnatakse viimase 3 aasta jooksul esmakordselt ilmunud raamatut, mis on väljapaistev saavutus kas ilukirjandusliku proosa, luule, draama, esseistika, kultuuriloo või tõlke vallas.

Auhind antakse Krista Arule üle 19. veebruaril, Jaan Krossi sünniaastapäeval kirjanike maja musta laega saalis.

Jaan Krossi kirjandusauhinda annab välja Eesti Kirjanike Liit ja seda toetab Maria Mägi Advokaadibüroo.

Herdis Olmaru
TÜ raamatukogu kommunikatsioonijuht