Kirjandusfestivali Prima Vista sündmused jõuavad ka TÜ raamatukokku

17.09.2021

Kaheksateistkümnendat korda toimuv rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista toob 20.–25. septembrini raamatusõpradeni erinevaid sündmusi paljudes kohtades üle Tartu. Festivali, mille teemaks on tänavu "Väike maailm", üritused jõuavad ka TÜ raamatukokku.

Juba esmaspäeva õhtul jõuab Peipsi äärest raamatukogu fuajeesse kirjaniku ja kunstniku Pavel Varunini meisterdatud puidust trükipress, mis jäljendab üsna täpselt Gutenbergi ajastu (15. saj.) trükipressimasinaid. Festivali venekeelse programmi projektijuhi Olga Einasto sõnul saavad huvilised mõne päeva seda masinat uudistada, kuid reedel saab igaüks sellega ka trükkimist proovida. "Kes tahab näha, kuidas see masin töötab, siis reedel, 24. septembril kell 13 ootame kõiki Pavel Varunini vana trükipressiga luboki trükkimise meistriklassi," rääkis Einasto. Lubokk on enamasti puulõikelise klišeega trükitud ja käsitsi värvitud trükipilt, millel on selgitav tekst. Igaüks saab ise trükkida enda jaoks viirusevastase luboki.

Juba festivali avapäeval, 20. septembril toimub raamatukogu Tõstamaa seminariruumis Vene autorite õhtu "Kitsas maailm". Kolmapäeval, 22. septembril saab aga kell 16 osaleda Igor Kotjuhi juhtivas töötoas "Kas luuletada on kerge". Töötuba toimub samuti Tõstamaa seminariuumis. Paar tundi hiljem, kell 18 on aga luuleõsbrad oodatud Igor Kotjuhi luuletunnile ja raamatu "The Isolation Tapes: Luuletused ja märkmed" esitlusele meie fonoteeki. Vestlus on vene keeles ning seda juhib Timur Guzairov.

Reede, 24. septembri pärastlõunal kell 16 toimub fonoteegis kohtumine "Rääbu" raamatusarja autori Pavel Varuniniga ning esitletakse vanausuliste trükikoja väljaandeid. Venekeelset üritust modereerib Jaroslava Šepel.

Lisaks kirjandusüritustele saab raamatukogus vaadata festivali kunstiprogrammi raames Kalli Kalde ja Eero Ijavioneni ühisnäitust "Väike maailm", Tuuli Puhveli ja Sulev Kuuse näitust "Unenäoline Tiibet - 20 aastat hiljem", kõrgema kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna tudengite gobeläänide näitust "Kuidas see ikkagi oli?" ja Pallase maaliosakonna üliõpilaste maalide näitust „Vaatenurk”

Kirjandusfestivali üritusi jagub aga paljudesse teistesse kohtadesse, teiste seas ka Raekoja platsi, kus neljapäeval toimub suur Prima Vista raamatulaat.

Vaata kogu kirjandusfestivali kava siit.

Annika Aas
Kirjandusfestivali Prima Vista kommunikatsioonijuht