Kunstikolmapäeval tutvustatakse TÜ raamatukogu idamaiste käsikirjade kollektsiooni

17.01.2017

Kunstikolmapäeva raames tutvustatakse 18. jaanuaril kell 17.15 Tartu Ülikooli kunstimuuseumis  ülikooli raamatukogu väikest, ent tähelepanuväärset idamaiste käsikirjade kollektsiooni.

„Araabia-, türgi- ja pärsiakeelseid käsikirju ja dokumente kogunes Tartusse eeskätt 19. sajandi esimesel poolel, mil neid toodi Euroopasse nii uurimis-, huvi-, kauba- ja misjonireiside käigus kui ka sõjasaagina. Esimesed orientaalkäsikirjad kingiti Tartu ülikoolile juba selle taasavamise ettevalmistuse ajal 1801. aastal,“ tutvustab kunstikolmapäeval teemat Tartu Ülikooli raamatukogu pikaaegne töötaja Mare Rand, kes on süvenenult uurinud raamatukogu käsikirjakogusid.

Suurim ja hinnalisim osa käsikirju lisandus tänasesse kollektsiooni Vastse-Kuuste mõisast pärineva Otto Friedrich von Richteri (1791–1816) pärandi annetusena. Noor Richter süvenes idakultuuri tundmaõppimisse stuudiumiaastatel ja omandas juba siis mitmeid väärtuslikke käsikirju. Tema elutee viis teda veel arvukatesse paikadesse, kus ta kogus idamaiseid käsikirju, trükiseid, muistiseid ja kivimeid. „Richteri kogud kinkis tema isa aastatel 1819–1823 Tartu ülikoolile. Kunstikolmapäeval saame täpsemalt süveneda ülikooli raamatukogu idamaiste käsikirjade kollektsiooni kujunemisesse ja hetkeseisu,“ selgitab Rand.

Kunstikolmapäev on seotud näitusega „Teekond Hommikumaale. Otto Friedrich von Richteri (1791–1816) reisid ja kollektsioon“, mida huvilistel on enne ettekannet võimalik uudistada.

Kunstikolmapäevadele pääseb muuseumipiletiga, Tartu ülikooli töötajatele ja tudengitele on sündmus tasuta.

Lisainfo:

kunstimuuseum.ut.ee