Näitus ja konverents „Käsikirjade ristteel“ teadvustavad rahvusülikooli ajaloolist rahvusvahelist mõõdet

30.10.2019

4. novembril toimub Tartu Ülikooli raamatukogus sümpoosion „Käsikirjade ristteel“, millega teadvustatakse Tartu Ülikooli kui rahvusülikooli rahvusvahelisi juuri. Minikonverents ja sel päeval avatav samateemaline näitus on plaanitava käsikirjade uurimise suuna esimene avalikkusele mõeldud ettevõtmine.  

Konverentsi ja näituse ühe korraldaja, Tartu Ülikooli Vana Testamendi ja semitistika dotsendi Urmas Nõmmiku sõnul näitlikustavad käsikirjad kultuurikontakte ja nende uurimist kõige paremini. „Neis kehastuvad pärimus ja kultuurimälu, aga ka Tartu Ülikool kui rahvusvaheline rahvusülikool,“ rääkis Nõmmik. „Ülikooli teadlaste arvates on aeg küps meie lõunasuunaliste ajalooliste kultuurisidemetega tegelemiseks. Ideed toetab aastasadadega mõõdetav teadus- ja õpetamistraditsioon ning akadeemiline võimekus.“

Näitusel esitletakse Tartu Ülikooli käsikirjapärandi ning selle uurimise ajalugu ja mitmekesisust. Tartu Ülikooli raamatukogu käsikirjade kogust on näitusel väljas näiteks peenes kalligraafias rohkete illustratsioonidega kogumik pärsia poeetide gaseelidega, samuti varaosmani eepos Gemşid ja Hurşid. Näitusel saab näha ka tiibeti käsikirju.

Konverentsil kõneletakse nii käsikirjapärandist ja huvitavatest näidetest kui ka folkloristikast ja „Käsikirjade risttee“ projekti ideest. Esinejateks on Tartu Ülikooli audoktor, prof Stefan Schreiner (Tübingen), pärsia käsikirjade asjatundja dr Firuza Melville (Cambridge), eesti ja võrdleva rahvaluule professor Ülo Valk, TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja Malle Ermel ning Vana Testamendi ja semitistika dotsent Urmas Nõmmik.

Konverents algab kell 10.15, näitus avatakse kell 12.00. Konverentsi ettekanded on eesti ja inglise keeles. Näituse on paljude kolleegide abiga koostanud Anu Põldsam, Malle Ermel ja Urmas Nõmmik ning kujundanud Lilian Mengel.

Näitus "Käsikirjad ristteel" jääb ülikooli raamatukogu näituste saalis avatuks jaanuari lõpuni.

 

Lähem info:
Anu Põldsam 
Usuteaduskonna testamendi ja semitistika õppetooli lektor

Jaga seda lehekülge