Näitus Jaan Toomingast avab looja mitmekülgse isiksuse

03.05.2021

Raamatukogu 3. korrusel saab vaadata Jaan Toominga 75. sünnipäevaks avatud näitust “Kui tõrvatungalt tuleleek sind rabab”. Fotode, kavalehtede, etenduste plakatite ja erinevate tekstide kaudu saab vaataja põhjaliku ning emotsionaalse ülevaate Vanemuise teatri pikaaegse näitleja ja lavastaja elu- ning loometeest.  

“Aastaid tagasi käis Jaan Tooming sageli meie raamatukogus,” rääkis näituse koostaja Marianne Tiik. “Loodetavasti sai ta tollal meie kogudest mõtteainet ja inspiratsiooni oma lavastustele, mille fotod on nüüd selle näituse põhiosaks.” Tiik omakorda käis sageli teatris ning pea kõik Toominga lavastused vaatas ta vähemalt korra ära. “Nii mõnedki neist on jäänud minus tänaseni vastu helisema,” tunnistas ta.

Näitusel on Toominga loometee jaotatud tinglikesse perioodidesse, tuues välja iga ajavahemiku märgilisemad tööd kas pildis või sõnas. Vaataja saab põhjaliku ülevaate Toomingast kui näitlejast ja lavastajast, aga ka kui luuletajast ja esseistist. Lisaks on võimalik kuulata Toominga loodud tekste lugemas ja laulmas nii teda ennast kui mitmeid teisi.

Mitmed väljapaneku materjalid, eelkõige teatrilavastuste kavad, on pärit koostaja isiklikust arhiivist. Lisaks toetasid omapoolsete jäädvustustega teatrid Vanemuine ja Ugala, EMTA Lavakunstikateeder, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ning mitmed teised mäluasutused.

Näituse kujundas Vanemuise teatri peakunstnik Maarja Meeru ning see jääb avatuks 16. juulini.

 

Lisateave:
Marianne Tiik
Näituse koostaja

Jaga seda lehekülge