Näitusega “Omnia munda mundis. Marju Lepajõe 60” tähistab raamatukogu tunnustatud teadlase sünniaastapäeva

24.10.2022

Reedel, 28. oktoobril kell 15 avatakse raamatukogu kolmandal korrusel usundiloolase, tõlkija, klassikalise filoloogi ja patristika õppejõu Marju Lepajõe sünniaastapäeva näitus “Omnia munda mundis. Marju Lepajõe 60”. Avamisüritusel antakse üle 2019. aastal meie seast lahkunud teadlase mälestusfondi tänavune stipendium, et tunnustada ning väärtustada Lepajõele nii tähenduslikku teadus- ja tõlketegevust.

Näitus, kus on väljas Marju Lepajõe trükis avaldatud kirjutised ja tõlked, lisaks ka autograafid mõnedest teostest, raamatud nii tema kodusest raamatukogust kui ka tööriiulitelt ning tema juhendatud teadustööd, avab teadlase mitmekülgsust õppejõuna, tõlkijana ja mõtteloolasena. Väljapanekut illustreerivad fotod Lepajõest kooliajal, üliõpilasena, raamatukogu töötajana ja ülikooli õppejõuna. Samuti saab näitusel vaadata mõningaid esemeid tema töökabinetist, preemiaid, autasusid ning kirju.

„Marju armastas raamatuid ja raamatukogu. Aastaid tagasi töötas ta ka ise siin. Nagu Marju ise ütles - raamatukogu on ülikooli süda," sõnas armastatud teadlase ja ühiskonnategelase sünniaastapäevaks valmiva näituse avamise eel raamatukogu direktor Krista Aru. "Nüüd jõuavad raamatukokku vaid ta raamatud ja meie osaks on tänamine, mäletamine ja meenutamine“,

Näituse koostasid TÜ raamatukogu töötajad Marianne Tiik ja Agnes Kivi ning kujundas Lilian Mengel. Väljapanek valmis Tartu Ülikooli raamatukogu, Eesti Kultuuriloolise Arhiivi ja Tartu Ülikooli usuteaduskonna ning eraisikute käest saadud materjalide põhjal.

Marju Lepajõe sünniaastapäevale pühendatud näitus on raamatukogus avatud 22. jaanuarini 2023.

Näituse avamisele ning stipendiumi üleandmisele järgneb reedel kell 16.30 Tartu Ülikooli kohvikus Marju Lepajõele pühendatud trükiste esitlus. Kell 19 on aga kõik oodatud Jaani kirikusse mälestuskontserdile, kus esineb ansambel Eesti Keeled.

Marju Lepajõe mälestuse jäädvustamiseks asutasid teadlase perekonna esindajad 2019. aastal Marju Lepajõe mälestusfondi. Fondi saavad teha annetusi nii ettevõtted kui ka eraisikud, vastav annetuskeskkond on leitav TÜ sihtasutuse kodulehelt.

Marianne Tiik
Näituse kuraator