Näituste ja ürituste sari „Kord ja kaos“ loob sünergiat teaduse ning kunstide vahel

22.03.2023

Tartu Ülikooli kuus galeriid asutasid märtsis näituste ja ürituste sarja „Kord ja kaos“, et süvendada koostööd ning kasvatada teaduse ja kunstide omavahelist sünergiat. Ühistöö sünnile aitas kaasa erinevates õppehoonetes iseseisvalt tegutsevate galeriide senine kogemus ja veendumus, et tänapäeva teaduses vajatakse täppisteadmisi, aga ka eksperimenteerimist ja loomingulist vabadust.

Teadust ja kunste siduva sarja idee kasvas välja vajadusest rõhutada Tartu 2024 raames kunsti ja teaduse vahelisi seoseid. Ürituste sarja “Kord ja kaos” teemad on soome-ugri kultuur, universum, semiootika, geomeetria. Need teemad seovad erinevaid teadusvaldkondi ja kunste. Sari pakub teadlaste-kunstnike dialooge, vestlusi ja kunstiteosed ning eksponeerib tulemusi ülikooli galeriide näitustel.

2023. aasta alguses tekkinud idee loob ühenduse seni eraldi tegutsevatele galeriidele Delta majas, Omicumis, Physicumis, Philosophicumis, Tartu observatooriumis ja TÜ raamatukogus.

Sarja „Kord ja kaos“ algatusrühma kuuluvad Krista Aru ja Lilian Mengel (TÜ raamatukogu), Maret Einasto ja Marja-Liisa Plats (Tartu observatoorium), Maarja Nõmmik (Philosophicum), Jaak Kikas (Physicum), Sulev Kuuse (Omicum) ja Kärt Summatavet (Delta).

Esimene koostöönäitus avatakse teisipäeval, 28. märtsil kell 18.00 TÜ raamatukogus. Füüsiku ja kunstniku Martin Välliku fotonäitust „KUU“ eksponeeriti Delta majas 2022 sügisel. Menukat näitust jagab raamatukoguga TÜ arvutiteaduse instituudi galerii (ATI, kuraator Kärt Summatavet).

Kärt Summatavet
Kunstnik ja õppejõud, sarja „Kord ja kaos“ algatusrühma liige

Foto autor: Martin Vällik