Professor Ülo Langel esitleb monograafiat süstikpeptiididest

23.09.2019

Reedel, 27. septembril kell 16 esitleb Tartu Ülikooli ja Stockholmi Ülikooli professor Ülo Langel Tartu Ülikooli raamatukogu fonoteegis oma äsjailmunud monograafiat „CPP, Cell-penetrating Peptides” (eesti keeles „Süstikpeptiidid“).

Professor Langeli sõnul pole pealkirja tõlge “Süstikpeptiidid” eesti keeles terminina veel väga levinud, kuid samas peegeldab autori arvates raamatus käsitletud ainest väga täpselt. Süstikpeptiidid on umbes 25 aastat tagasi avastatud (lühikesed) peptiidid, mis on võimelised läbima biomembraane ning kaasa võtma ka nende külge kinnitatud biomolekule nagu valgud, oligonukleotiidid jpt. Seetõttu on viimastel kümnenditel süstikpeptiidide abil juurutatud hulk tehnoloogiaid rakusiseste ja biobarjääriüleste protsesside mõjutamiseks.

Nii on leitud terve rida uusi rakusiseseid interaktsioone, mida tänapäeval saab biomolekulide abil nihutada, näiteks interaktsioonid rakusiseste valkude vahel. See tehnoloogia annab ka võimaluse efektiivseks geeniteraapiaks. Erilist huvi tuntakse võimaluste vastu mõjutada ajus toimuvaid protsesse.

Süstikpeptiidide kasutamine on avanud täiesti uued võimalused ravimite leidmiseks ning kasutamiseks tulevikus.

Monograafia on ülevaade neist ja mitmetest teistest teemaringiga seotud küsimustest ning peaks huvi pakkuma kõigile eluteadlastele nii tudengi kui tippteadlase tasemel.

Ülo Langeli raamatu „CPP, Cell-penetrating Peptides” andis välja Springeri kirjastus.

Esitlusel kõnelevad monograafia autor professor Ülo Langel ja professor Mart Ustav.

Lisainfo:
Herdis Olmaru