Raamatukogu 2021. aasta seinakalender esitleb marmorpaberi kauneid mustreid
Tartu Ülikooli raamatukogu 2021. aasta seinakalender tutvustab raamatutes kasutatud marmoreerimistehnikas paberit ehk marmorpaberit, mis on kirjandusteoseid kaunistanud juba sajandeid.
“Köitmisel kasutatud marmormustriga pabereid võib kohati nimetada lausa kunstiteosteks – oskusliku tehnikaga on loodud võrratud värvigammad,” rääkis kalendri üks koostaja, TÜ raamatukogu säilitus- ja konserveerimisosakonna restauraator Tiia Nurmsalu. Kalendrisse valiku tegemine oli üsna keeruline, sest ülikooli raamatukogus on marmorpaberiga kaunistatud raamatuid palju. “Püüdsime väljavalitud mustrite puhul näidata võimalikult palju erinevaid tehnikaid, mida selle paberi tegemisel on kasutatud, ning muidugi sobitasime neid värve meeleoludega, mida üks või teine kalendrikuu kannab,” lisas Nurmsalu.
Marmorkivimi mustrid on juba antiikajast inspireerinud kaunistama ehitisi ja olnud sisekujunduse elementideks. Paberi dekoreerimistehnikana hakati marmormustrit esmakordselt kasutama 12. sajandil Jaapanis, Euroopasse jõudis marmortehnika aga hispaanlaste kaudu. Sajandite jooksul hakati seda üha enam kasutama just köitekunstis ning marmoreeritud paberist sai tänuväärne kattematerjal eelkõige köite kaantele, asendades kallist nahka ja pärgamenti. Algselt käsitööna valminud marmorpaber muutus vabrikus trükitud masstoodanguks 19. sajandi esimesel poolel.
Raamatukogu kalendris on esindatud marmoreeritud paberi erinevad mustrid – sule-, paabulinnu-, buketi-, soone-, kivi- ja fantaasiamustrid, mis pärinevad 18.-19. sajandi raamatutest. Iga mustriga kalendrilehe tagaküljelt saab lühidalt lugeda ka TÜ raamatukogu kogudest pärit teoste kohta, kust kaunis kujundus pärineb.
Kalendri on koostanud Kadri Tammur ja Tiia Nurmsalu, tekstid toimetanud Kaspar Kolk ning kujundanud Lilian Mengel. Ingliskeelse tõlke autor on Sulo Lembinen ja fotod tegi Andres Tennus.
TÜ raamatukogu 2021. aasta seinakalendrit saab osta TÜ raamatukogu infopunktist ning e-raamatupoest. Ülikooli töötajatele on hinnasoodustus -10%, kasutades sooduskoodi, mille saab ülikooli siseveebist. Lisaks on kalendrit võimalik osta ülikooli muuseumist, loodusmuuseumist ja e-poest ning raamatukauplusest Krisostomus.