Raamatukogu 2023. aasta kalendrit kaunistavad ülikooli joonistuskooli varjundirohked lillepildid

31.10.2022

Ülikooli raamatukogu 2023. aasta seinakalender tutvustab raamatukogu kunstikogus olevaid lillepilte, mida kasutati õppematerjalina 19. sajandil ülikooli juures tegutsenud joonistuskoolis. Selliste näidiste järgi harjutasid joonistamist loodus- ja arstiteaduste tudengid, aga ka tulevased kooliõpetajad ja lihtsalt kunstiharrastajad.

„Kalendrisse valitud piltidega käib kaasas ka üks siiani veel lahendamata küsimus,“ rääkis kalendri koostaja, Tartu Ülikooli käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja Moonika Teemus. „Joonistuskooli õpetajana töötas Karl August Senff, kes andis Tartus välja mitu lillepiltidega näidisjoonistuste vihikut, ja nii on neidki töid peetud tema omaks. Tõsi on aga see, et vaid üks guašš on signeeritud Senffi nimega.“ Teemuse sõnul on kogus olevad guašid küllaltki ebaühtlase teostusega ja seetõttu ei saa kindel olla, et kõik need on ühe ja sama autori loodud.

Senffi kunstiõpetuse metoodikas oli lillede joonistamine oluline etapp enne üleminekut maastiku ja inimese kujutamisele. Tema esimesed varjundirikkas akvatintatehnikas trükitud lillede ja puuviljade piltidega joonistusvihikud ilmusid müüki 19. sajandi teise kümnendi alguses.

2023. aasta kalendrisse mahtus Senffi joonistuskoolile kuulunud ja praegu raamatukogu kogudes olevast 27 guaššmaalist kolmteist. Huvi korral saab nende järgi proovida mõnd lillekimpu või õit ka ise järele joonistada, nii nagu seda tehti 220 aastat tagasi asutatud koolis.

Raamatukogu kalenderalbumi koostas Moonika Teemus ning kujundas Lilian Mengel, tõlkija oli Sulo Lembinen ning keeletoimetaja Helika Mäekivi.

Kalendrit saab osta raamatukogu infopunktist ning e-poest.

Moonika Teemus
Kalendri koostaja