Raamatukogu kutsub tutvuma uut liiki akadeemilise pärandiga

18.11.2022

Akadeemilise pärandi päeva puhul kutsub raamatukogu ülikooliperet tutvuma viimase kuu jooksul digitaalarhiivi kogutud teadusettekannete postritega. Algatuse “Anna postrile uus elu” raames on tänaseks laekunud juba 34 postrit.

“Meil on väga hea meel, et raamatukogu algatus hakata koguma üht tänapäevast akadeemilise pärandi liiki – postreid - on nii edukalt käima läinud,” tunnistas TÜ raamatukogu erialainfotalituse juhataja, kampaania üks eestvedajaid Lilian Neerut. “Neid on meieni jõudnud tõesti väga erinevatest valdkondadest: geeniteadusest, psühholoogiast, keeleteadusest, meditsiinist ja paljudest teistest. Võib julgelt öelda, et see on win-win olukord – postrid saavad ühtsesse arhiivi lisatud, kus need säilitatakse, ja samas on sellele arhiivile kõigil huvilistel juurdepääs ning neid on võimalik tsiteerida. Teisisõnu, sageli vaid üheks konverentsiks valminud postrid saavad uue elu.”

Toetavat tagasisidet raamatukogu initsiatiivile on väljendanud ka paljud teadlased, kes oma postrid juba digiarhiivi on saatnud. “Postrite kogumine ühte kohta on kahtlemata vajalik ja teadlasele kasulik. Esmalt on see hea võimalus esialgsete tulemuste kiireks avaldamiseks ja teadusliku diskussiooni tekitamiseks,” tõdes Tartu Ülikooli raku- ja molekulaarbioloogia instituudi teadur Anne Menert. “Pikemas perspektiivis võib aga samal teemal avaldatud materjal näidata probleemi lahendamise etappe, mida on järgnevalt kergem tõsisemaks teaduspublikatsiooniks vormistada.“

Underi ja Tuglase keskuse vanemteadur Kristi Viiding tõi samuti esile uurimisetappide jälgimise protsessi, mida postritele ligipääs võimaldab.  „Posterettekanded on  vajalikud teadusajaloo jäädvustamiseks ja uurimiseks, milliseid hüpoteese  püstitati ja kuidas neid on hiljem edasi arendatud,“  rääkis ta. Lisaks tõi Viiding esile ka suurepärast võimalust olla kursis Eesti teadlaste tegemistega.

Tartu Ülikooli raamatukogu poolt ellu kutsutud algatusega liitusid ka teised kõrgkoolid, näiteks  Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu digiarhiivi kogunes 25 postrit.

“Loodame väga, et postrite raamatukogule edastamisest saab hea tava,” rääkis Neerut. “Oleme selle teinud võimalikult lihtsaks ja mugavaks – meie kodulehel oleva vormi kaudu saab kiiresti postri üles laadida ja põhilised andmed juurde lisada.” Edasise eest hoolitseb juba raamatukogu.

Kõikide tänaseks raamatukogule edastatud postritega saab tutvuda siin

Akadeemilise pärandi päeva tähistatakse üle Euroopa iga aasta 18. novembril ja selle eesmärk on väärtustada ja tutvustada pärandit, mis leidub erinevate riikide arhiivides, raamatukogudes, muuseumides ning teistes kultuuri- ja mäluasutustes.

Lilian Neerut
TÜ raamatukogu eriainfotalituse juhataja