Raamatukogus avatakse Prima Vista festivali kunstiprogrammi kolm näitust

07.09.2021

Septembri teises pooles toimuva Prima Vista kirjandusfestivali kunstiprogrammi raames avatakse teisipäeval, 7. septembril TÜ raamatukogus kolm näitust.

Teise korruse näituste alal saab vaadata kunstniku, graafiku ning Tartu Kunstikooli kauaaegse õpetaja  Kalli Kalde näitust Kuu varjukülg“ ning kunstnik ja Pallase endise maaliõpetaja Eero Ijavoneini näitust „Pajakaane kosmos“. Kalde graafikast ja Ijavoneini maalidest moodustub ühtne kunstiline tervik.

„Televisioon, internet, astronoomia on teinud maailma hoomatavamaks, füüsika ja geeniteadus läbinähtavaks,“ rääkis Ijavonein. „Mina olen seda paari potikaane ja värvide abil illustreerinud ja saanud kompaktse ja lapseliku pildi. Kui paljusid tegelikkuse aspekte see just avab ja mis tulu sest tõusmas on, ei tea.“ Kunstnik loodab, et tema loodud maailm pakub avastamisrõõmu ka vaatajale.

Raamatukogu kolmandal korrusel, 2. ja 3. lugemissaali ees on aga avatud Tuuli Puhveli ja Sulev Kuuse ühisnäitus „Unenäoline Tiibet – 20 aastat hiljem“. Kuuse külastas Tiibetit 2005. aastal, kaasas fotoaparaat, Puhvel aga 2017. aastal visandiploki, pliiatsite ja vesivärvidega. Kohad, kuhu nad oma reisidel sattusid, olid paljuski samad.

„Meie tunded ja meeleolud on olnud isiklikud, rännuteed elatud läbi enda,“ tõdes Kuuse. „Oleme näinud mägede hoomamatust, inimese pisidust, elu ning ilu suurust ja väiksust.“ Tiibeti ilus saab läbi fotode ja Puhveli loodud piltide veenduda ka siinne publik.

Sulev Kuuse on Eesti raku- ja molekulaarbioloog, kes töötab TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi vivaariumi juhatajana, ja Tuuli Puhvel on kunstnik ning Pallase maaliosakonna lektor.

Raamatukogu 3. korruse söögitoas on väljas Kõrgema Kunstikooli Pallas üliõpilaste näitus „Kuidas see ikkagi oli? Valik Pallase tekstiiliosakonna tudengite piltvaipu“.

Autorid toovad vaatajani olulise ja sügavalt isikliku killu oma maailmast ja tõlgivad selle kiht-kihilt kootud peenekoeliseks gobelääniks. Väljapanek annab võimaluse sellesse maailma sisse kiigata ja leida enda jaoks äratuntavaid või ka ootamatuid seoseid. 

Näitusel on väljas Andrea-Martha Teesaare, Arabella Lippuri, Kairi Palmi, Lisette Laanoja, Maarja Kaasiku, Maria Pilmi ja Maria Volki tööd. Tudengite piltvaibakursust juhendas professor Aet Ollisaar.

Kõik näitused on TÜ raamatukogus avatud 04. oktoobrini 2021.

 

Lisateave:
Edith Hermann
Prima Vista kirjandusfestivali kunstiprogrammi juht

Jaga seda lehekülge