Raamatukogus saab vaadata Ülo Torpatsile pühendatud näitust

13.11.2020

Reedest, 13. novembrist on TÜ raamatukogus avatud näitus „Tartu boheemlane ja klassikaline filoloog Ülo Torpats 100“, mis annab ülevaate legendaarse Tartu ülikooli õppejõu koostatud õpikutest ja tõlgetest vanakreeka, ladina ja saksa keelest. Väljapandud fotod avavad Ülo Torpatsi kui olulise Tartu kultuuritegelase olemust, huvisid ja tutvusringkonda.

Paljudel eelmise sajandi teisel poolel Tartu Ülikoolis õppinud arstidel, juristidel, ajaloolastel ja filoloogidel seostub Ülo Torpatsi (1920–1988) nimi ladina keele stuudiumiga ülikoolis. Ilmselt mäletavad paljudki neist oma värvikat õpetajat rohkem kui ladina keelt. Ülo Torpats lõpetas TRÜ klassikalise filoloogina 1951. a, korraline õppejõud oli ta ülikoolis aastatel 1960–1982, olles eelnevalt õppeülesande täitja rollis.

1950ndate aastate algul pidi Ülo Torpats mõneks ajaks Tartu Ülikoolist eemale jääma, peamiseks põhjuseks olid „halvad sõbrad“, kellest ta polnud nõus lahti ütlema. Ilukirjanduses on teda jäädvustatud kui Werneri kohviku püsiklienti. Inimese ja tõlkijana oli Ülo Torpats mitmekülgne – tema tuntuimad tõlked on koos Ain Kaalepiga vahendatud Sophoklese „Kuningas Oidipus“ (1964) ja Karl Ernst von Baeri doktoriväitekiri „Eestlaste endeemilistest haigustest“ (1976). Seega ulatuvad eestindatud tekstid antiikkirjandusest keiserliku Tartu Ülikooli aegadesse. Ain Kaalep pidas Ülo Torpatsit üheks meie kõige paremaks kunstilise tõlke meistriks, kes oskas ühendada eesti rahvakeele lopsakust antiikse stiili komplitseeritud täpsusega. Ülo Torpatsi ja Ain Kaalepi ühistööna valmisid ka suurteosed „Kreeka kirjanduse antoloogia“ (1964) ja „Rooma kirjanduse antoloogia“ (1971).

Näitusel väljapandud fotod pärinevad aastatest 1939–1970 ning näitavad Ülo Torpatsit Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilasena, TÜ õppejõuna, sõprade ja pere ringis ning kirgliku kalamehena.

Raamatukogu 3. korrusel avatud näituse koostas Kaarina Rein ja kujundas Eve Valper. Näituse korraldamist on toetanud Tartu Ülikooli humanitaaria ja kunstide valdkond. Väljapandud fotod on pärit Ülo Torpatsi perekonna arhiivist.

Näitus on avatud 20. detsembrini.

Kaarina Rein
näituse koostaja