Raamatukogus tähistatakse raamatu ja roosi päeva

22.04.2019

Teisipäeval, 23. aprillil toimuvad TÜ raamatukogus mitmed Prima Vista kirjandusfestivali eelürituse raamatu ja roosi päeva sündmused.

Kella 10-18 on raamatukogu fuajees avatud raamatulaat. Raamatuid ja roose pakuvad kirjastused Ilmamaa, Petrone Print, TÜ Kirjastus ja Koolibri. Kella 13-14 saab raamatulaadal  Epp Petrone autogrammituni raames küsida kirjanikult raamatusse pühendust.

Lugejad, kes kingivad sel päeval raamatukoguhoidjale roosi, saavad vastukingiks raamatu.

Kella 14-st saavad soovijad osaleda Tartu Kõrgema Kunstikooli Pallas avatud töötoas RAAMATUROOS, kus värvilisest paberist,  raamatulehtedest ja luulelehtedest valmistatakse roose. Töötuba viib läbi Evelyn Reemann Paberimuuseumist.

Raamatu ja roosi päeva ühe üritusena toimub kell 17 Tartu Linnamuuseumis Prima Vista ja Tartu kultuurkapitali kirjanduspreemia „Esimene samm“ laureaadi väljakuulutamise ja esinemisega. Kirjanduskonkursil tunnustatakse aasta parimat ajakirjanduses ilmunud ilukirjanduslikku debüüti.

Raamatu ja roosi päeva traditsiooni järgitakse Eestis alates 1998. aastast. 23. aprilli tähistamine raamatu ja roosi päevana sai alguse 1930. aastatel Barcelonas, kus ühele raamatukaupmehele tuli idee suurendada kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ning ühtlasi tõsta raamatumüüki – nimelt võiks sel päeval iga mees kinkida naisele roosi ning naine mehele raamatu. Idee levis ja kogus populaarsust. 23. aprill on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna selsamal kuupäeval sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare.

Lisainfo: Elena Sipria-Mironov
Prima Vista festivali raamatu ja roosi päeva projektijuht