Raamatukokku jõuab näitus handide keelest ja kultuurist

23.11.2022

Reedel, 25. novembril raamatukogu 3. korrusel avataval näitusel “Meie põlisrahvastest sõbrad” saab tutvuda handide keele ja kultuuriga.

Näitusel on väljas Handimaal paar aastat tagasi toimunud filmikoolis osalenud noorte tehtud filmid, dokumentaalfotod, heliinstallatsioonid ning sümbolid handi kultuurist. Selga saab proovida traditsionaalset handi kleiti ning istuda handi telgis ja lugeda laagris käinute meenutusi. Näituse dokumentaalsele poolele on koostajate poolt lisatud kultuurilise sõpruse teema – olles handi kultuuriga nii ehedalt läbi ühise loomeprotsessi seotud, on tekkinud filmiõpetajate ja handi laste vahele siiras sõprus.

Näituse materjal pärineb aastatest 2018. ja 2019, kui soome-ugri filmifond korraldas sügaval Siberi põlismetsas handi noortele filmikooli. Eesti, ungari ja soome kunstnike ning filmitegijate juhendamisel tegid handi noored omakeelseid filme, mis oli suurepärane võimalus kultuurilist omailma teistega jagada.

“Filmilaagrid toimusid sügaval põlismetsas, endises handi põdrakasvatajate suvelaagris,” meenutab Anti Naulainen, üks filmikooli õppejõududest. “Laagrisse pääses jalgsi üle soo või siis paadiga mööda jõge. Kõik eluks vajalik tuli kohale vedada, sest isegi elektrit andis laagrile diiselgeneraator, mis podises vaikselt kõigi tegemiste taustaks.“

Kahel aastal osales filmikoolis kokku 60 noort. Kõik filmid loodi handi keeles, et lapsed õpiksid lähemalt tundma ning väärtustama oma keelt ja kultuuri. Nii kõnelebki näitus keelest. Kõnekeelest, emakeelest, filmikeelest. Keelte säilimisest ja arenemisest. Omakultuuride säilimisest ja arenemisest. Mõtlemise ja räägitava keele seostest. Kuivõrd muudab meie mõtlemist see, millist keelt me kõneleme?

Näitus kaugetest ugrilastest avatakse raamatukogus reedel, 25. novembril kell 18 ja see jääb avatuks 2022. aasta lõpuni.

 
Lisateave:
Edina Csüllög
Näituse kuraator
+37258877144

Jaga seda lehekülge