Rahvusvahelise haardega füüsika suurmehele avatakse näitus

08.04.2016

Esmaspäeval, 11. aprillil kell 17 avatakse Tartu ülikooli raamatukogu 2. korruse suures saalis akadeemik Karl Rebase 90. sünniaastapäevale pühendatud näitus. Karl Rebasest kujunes rahvusvaheliselt üks tuntumaid Eesti füüsikuid, kes viis Eesti füüsikateaduse rahvusvahelisele areenile.

Rebase pikaajalise, väga sihikindla ning eduka teadustöö peateema oli teoreetiline füüsika rakendatuna optikas ja tahke keha füüsikas. 1968. aastal avaldatud venekeelne monograafia, mis käsitles lisanditega kristallide optiliste spektrite teooriat, tõlgiti USA-s inglise keelde ja kujunes füüsikamaailmas nõutud käsiraamatuks.

See moodustas teoreetilise aluse, millel baseerub Karl Rebase loodud tahkise spektroskoopia koolkond Tartus. Üheks tema tunnustatud saavutuseks on koos õpilastega arendatud optilise resonantse sekundaarkiirguse teooria, mis oli aluseks uue optilise nähtuse, kuuma luminestsentsi avastamisele.

1961. aastal valiti Rebane ENSV teaduste akadeemia liikmeks, aastatel 1964–1968 oli ta sealse füüsika-matemaatika ja tehnikateaduste osakonna akadeemiksekretär, aastatel 1968–1973 ENSV teaduste akadeemia asepresident ning aastatel 1973–1990 president. Tänu temale asutati 1973. aastal teaduste akadeemia füüsika instituut, 1973.–1976. aastal oli ta selle esimene direktor.

Karl Rebasest kujunes rahvusvaheliselt üks tuntumaid Eesti füüsikuid, kes viis Eesti füüsikateaduse rahvusvahelisele areenile. Ta oli Vene teaduste akadeemia, Euroopa akadeemia (London) ja Euroopa teaduste ja kunstide akadeemia (Salzburg) liige.

Eesti teaduste akadeemia jaoks aga oli ta omal kombel ajastuülene president, kes sobis seda tööd tegema ühiskondlikest oludest sõltumata. Sellega on läinud Karl Rebane Eesti teaduse ajalukku kui teaduse suurmees, kellel olid teadmised, tahe ja võimalused suunata teaduse arengut Eestis olulisel määral peaaegu terve veerandsajandi jooksul.

Näitus jääb avatuks 29. maini 2016.

Lisainfo
Tiina Sammelselg, TÜ raamatukogu kogude arenduse osakond
737 5753
tiina.sammelselg@ut.ee

Jaga seda lehekülge