Reedel tähistavad raamatukogu ja muuseum Morgensterni päeva

24.08.2020

Reedel, 28. augustil möödub 250. aastat Tartu Ülikooli kunstimuuseumi ja raamatukogu rajaja ja kauaaegse juhi ning kõnekunsti, klassikalise filoloogia, esteetika, kirjandus- ja kunstiajaloo professori Johann Karl Simon Morgensterni sünnist.

Sel päeval avatakse Toomemäel korrastatud Morgensterni mälestustusmärk ja saab osaleda tasuta ekskursioonidel suurmehega seotud paikadesse. Kell 14.15 mälestatakse Morgensterni  Raadi surnuaial.

“Karl Morgenstern on Tartu ja Tartu Ülikooli jaoks tähtis mees. Ta on Tartu klassik, sest tema tegevus kujundas ülikooli ja Tartu olemust: ta rajas ülikooli raamatukogu ja kunstimuuseumi, et Tartu saaks kultuuritraditsioone väärtustavaks ülikoolilinnaks,“ iseloomustas Morgernsterni Tartu Ülikooli raamatukogu direktor Krista Aru. „Ta elas viiskümmend aastat Tartus, kuid tema kogukond oli Euroopa kultuuriavalikkus. Morgenstern oli üks esimesi teaduse ja humanistliku eluhoiaku populariseerijaid. Rääkimata sellest, et ta väärtustas haritud inimest, aga samavõrra ka kaunist loodust ja puhast elukeskkonda“.    

Reedel kell 11.15 avatakse Toomemäe nõlval korrastatud, professor Morgensternile ülikooli poolt sinna 1851. aastal püstitatud mälestusmärk. Sündmusel saavad sõna Tartu abilinnapea Asko Tamme, Tartu Ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma ja Tartu Ülikooli raamatukogu direktor Krista Aru. Kuulda saab luulet Morgensterni enda sulest. Ettekandmisele tuleb katke professorile kuulunud maatüki kinkeaktist ülikoolile. 

Veerand tundi pärast keskpäeva toimuvad Tartu Ülikooli muuseumis ja kunstimuuseumis tasuta ekskursioonid. Esimene viib huvilised ülikooli ajaloo uuele püsinäitusele Toomkirikus asuvasse ülikooli muuseumisse, kus vanasti asus ülikooli raamatukogu. Teisel ringkäigul saab külastada suurmehe elu ja pärandit kajastavat näitust “Kivilõikekunsti lummus. Morgenstern 250” ülikooli peahoones asuvas kunstimuuseumis. Ekskursioone viivad läbi Tartu Ülikooli doktorant ja muuseumi giid Ken Ird ning muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson.

Pärastlõunal kell 14.15 kogunetakse suurmehe hauale Raadi kalmistul. Seal kõnelevad Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser, linnapea Urmas Klaas ning Tartu Ülikooli emeriitprofessor, klassikaline filoloog Anne Lill. Tartu Ülikooli raamatukogu teaduskeskuse vanemteadur, klassikaline filoloog ja tõlkija Janika Päll loeb ette katke Morgensterni inauguratsioonikõnest. 

Morgensterni päeva korraldavad Tartu Ülikooli raamatukogu ja Tartu Ülikooli muuseum. Sündmustel osalemine on tasuta. Kõik huvilised on oodatud.

 

Lisateave:
Krista Aru
Tartu Ülikooli raamatukogu direktor
 
Mariann Raisma
Tartu Ülikooli muuseum

 

Jaga seda lehekülge