Kunst ja kunstnikud Tartus 19. sajandil

Asukoht:
TÜ raamatukogu veebinäitus
Kategooria:

Veebinäitus tutvustab 19. sajandil Tartus tegutsenud kunstnike ja kunstiharrastajate loomingut Tartu Ülikooli raamatukogu kunstikogus.

Kõik 19. sajandi nimekad Tartu kunstnikud on siin oma töödega esindatud. Mitmed neist olid otseselt seotud ülikooliga – joonistuskooli õpetajad K. A. Senff, A. M. Hagen, W. F. Krüger ja nende õpilased. Kogus talletatakse ka ülikooli professorite J. K. S. Morgensterni, J. W. Krause, C. E. Clausi kunstilisi saavutusi, mis iseloomustavad nende ande ja hariduse mitmekülgsust, viljelemaks harrastuskunsti või täitmaks teadusuurimuste illustreerimise ülesannet.

Tartu esimestes litograafia- ja ksülograafiatöökodades valmisid nii üksiklehed, sarjad, albumid kui ka illustratsioonid teadus- ja ilukirjanduslikele väljaannetele. Äratundmisrõõmu pakuvad ajaloolised Tartu linna ja ülikooli hoonete vaated ning 19. sajandil ülikoolis teadust teinud professorite portreed, mis on läbi aegade olnud enimkasutatav pildimaterjal raamatukogu kunstikogust.

Näituse koostasid Moonika Teemus ja Mare Rand, selle valmimist toetas Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakond.