Metamorfoosid. Maria Meriani imetabased putukad.

Algus:
15.12.2016 10:00
Lõpp:
01.06.2018 16:00
Asukoht:
TÜ loodusmuuseum
Kategooria:
Internetiaadress:
Korraldaja:
TÜ raamatukogu ja TÜ loodusmuuseum
Kontakt e-post:

Tartu ülikooli raamatukogu ja loodusmuuseumi ühisnäitus "Metamorfoosid. Maria Meriani imetabased putukad" on pühendatud hollandi kunstniku ja putukauurija Maria Sibylla Meriani (1647–1717) juubeliaastale ja tema tähelepanuväärsele teosele Metamorphosis insectorum Surinamensium.

Näitus on avatud Tartu ülikooli loodusmuuseumis putukatoas. Sahtlinäitusel on võimalus võrrelda 17. sajandi loodusuurija Maria Meriani filigraanse teostusega illustratsioone Suriname putuka- ja taimeriigist loodusmuuseumi kogudes asuvate eksootiliste eksemplaridega. Autori 300 aasta vanuseid värvikaid kirjeldusi täiendavad entomoloog Andro Truuverki selgitavad kommentaarid.

Näituse idee kasvas välja Tartu ülikooli raamatukogu 2017. aasta kalendrist, mis tutvustab raamatukogu haruldaste raamatute kogus asuvat Meriani teost.

Maria Sibylla Meriani tuntakse kui üht entomoloogia rajajat. Aastatel 1699–1701 viibis Merian Surinames, Hollandi asumaal Lõuna-Ameerikas, kus vaatles ja kogus putukaid. Juba 1705. aastal ilmus Amsterdamis tema tähtteos Metamorphosis insectorum Surinamensium ("Suriname putukate metamorfoosid"), mis oli üks esimesi Uue Maailma putukafaunat tutvustavaid raamatuid. Teosele andsid suurima väärtuse 60 käsitsi koloreeritud illustratsioonitahvlit. Pärast Tartu ülikooli taasavamist 19. sajandi alguses jõudis raamat ka ülikooli raamatukogusse.