Prima Vista ja TÜ raamatukogu tähistavad raamatu ja roosi päeva

Korraldaja:
TÜ raamatukogu
Kontakt e-post:

Neljapäeval, 23. aprillil tähistab kirjandusfestival Prima Vista maikuise kirjanduspeo eelsündmusena ülemaailmset raamatu ja roosi päeva.

Kell 11–18 on Tartu Ülikooli raamatukogu fuajees avatud raamatulaat, kus raamatuid ja roose pakuvad kirjastused Ilmamaa, Koolibri, Petrone Print, Varrak ja Tartu Ülikooli Kirjastus. Eesti Rahvaluule Arhiivi kohapärimuse töörühm tutvustab huvilistele kohapärimuse teemalist kogumisvõistlust „Minu maastikud“. Samuti müüakse kohapärimuse teemaga seotud publikatsioone. Toimub rooside soodusmüük.

Raamatu ja roosi päeval jätkavad raamatukinkimise tavaga ka raamatukoguhoidjad – iga lugejat, kes kingib sel päeval raamatukoguhoidjale roosi, ootab kingitus. Sel päeval on raamatukoguhoidjatel võimalus kinkida väärt raamatuid ka oma isiklikust kogust ja sel moel kogeda kinkimise rõõmu ning pakkuda oma lugejatele lugemismõnu.

Veel sündmusi leiab kirjandusfestivali Prima Vista kodulehel.

Raamatu ja roosi päeva traditsiooni järgitakse Eestis alates 1998. aastast. 23. aprilli tähistamine raamatu ja roosi päevana sai alguse 1930. aastatel Barcelonas, kus ühele raamatukaupmehele tuli idee suurendada kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ning ühtlasi tõsta raamatumüüki – nimelt võiks sel päeval iga mees kinkida naisele roosi ning naine mehele raamatu. Idee levis ja kogus populaarsust. 1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, väärtustamaks raamatu tähtsust ühiskonna ning kultuuri arengus. 23. aprill on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna selsamal kuupäeval sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare.