Tartu gümnasistide näitused kujutavad meid ümbritsevat elu

12.02.2020

Tartu Ülikooli raamatukogus saab vaadata nelja Tartu gümnasisti loomingut. Raamatukogu teisel korrusel konverentsisaali kõrval on oma tööd üles seadnud Saskia Kolberg Jaan Poska Gümnaasiumist ning Birgit Allekõrs ja Priyanka Singh Miina Härma Gümnaasiumist. Avahoidlas aga näitab oma loomingut Hugo Cheetham, kes õpib samuti MHG-s. Kõik noored esitlevad oma töid suuremale avalikkusele esmakordselt.

Saskia Kolberg on uurinud Tartu linnaosade tekkelugusid ning nendest mõjutatuna valmisid maalid. Tema väljapaneku "Tartu viis nägu" eesmärk ongi tutvustada neid linnaosasid, kuhu tihti ei satuta või mida ei teata. Nii on ka tartlastel avastamisrõõmu. Autor on kujutanud linnaosasid erinevatel aastaaegadel, kellaaegadel ja erineva ilmaga, et näidata Tartu võimalikult erinevaid nägusid.

Birgit Allekõrsi tööd on inspireeritud Hollandi kunstistiilist De Stijl, kus kunstnikud üritasid leida universaalset keelt läbi kunsti. Enamik kunstnike kasutasid selleks geomeetrilisi kujundeid ning kolme põhivärvi: sinine, punane ja kollane. Näituse autor üritab töödega edastada selle stiili põhimõtet, samuti näidata, et iga näituse töö on isikupärane ja sõltumatu. 

Priyanka Singhi näitus „Dark Side of Bright World“ („Helge maailma tume pool“) toob kontrastina välja meid ümbritseva ilu, mida autor on tabanud jalutuskäikudel Tallinnas ja Tartus, ning vägivalla teema, mis puudutab meid ümbritsevaid inimesi, aga millest sageli vähe räägitakse. Autor on oma teoseid tutvustades juhtinud tähelepanu märkamisele – seda nii positiivsete kui negatiivsete sündmuste osas.

Avahoida A4 alal saab vaadata Hugo Cheethami näitust "Nüüd, aga mitte igavesti", mis on inspireeritud Inglismaalt alguse saanud kunstkäsitööd taaselustavast liikumisest Arts and Crafts Movement. Umbes saja aasta eest alguse saanud liikumise esindajad püüdsid luua ühendusi ümbritseva keskkonnaga ja see on mõjutanud kogu Euroopa kunsti. Näitus läheneb ajaloole filosoofiliselt, pakkudes seeläbi omanäolist elamust.

Saskia Kolbergi ja Birgit Allekõrsi näitused jäävad avatuks 28. veebruarini, Priyanka Singhi töid saab vaadata 3. märtsini.

 

Lisainfo:
Lilian Mengel
TÜ raamatukogu kunstnik-kujundaja
737 5751

 

Jaga seda lehekülge