Tartu Observatoorium annab oma vanade raamatute kogu üle TÜ raamatukogule

12.11.2018

Esmaspäeval, 12. novembril annab Tartu Observatoorium Tartu Ülikooli raamatukogule üle seni nende hoidlas olnud ligi 260 raamatut.

„Äsja renoveeritud raamatukogus on kahtlemata paremad hoiutingimused kui meie juures,“ rääkis ümberhoiustamise vajadusest Tartu Observatooriumi raamatukoguhoidja Maret Veldre. „Juba praegu on näha, et mitmed raamatud vajavad restaureerimist ja raamatukogus on see kompetents olemas. Samuti oleks vaja teosed digiteerida, sest tint ei püsi igavesti. Ka selle töö saame raamatukogu spetsialistide kätte usaldada.“

Üleantavate raamatute seas on erinevaid teoseid aastast 1508 kuni 1860. Väga väärtuslikud on Tartu astronoomide poolt 19. sajandil teostatud mõõtmiste käsikirjalised ülestähendused. Lisaks on palju välisriikidest pärit astronoomide kuulsaid teoseid. Mitmed raamatud on ainulaadsed kogu Baltikumis. Observatooriumist jõuavad raamatukokku ka hulk tähekaarte, mis on huvitavad kauni graafika poolest.

„Raamatukogu on väga tänulik, et observatoorium usaldab meie kätte sellised olulised ajaloolise väärtusega teosed ja kaardid,“ kinnitas TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja Malle Ermel. „Kindlasti tahame, et ka lugejad saaksid neid raamatuid näha – uue aasta algul paneme meie maja näitustesaali kõigile tutvumiseks üles valiku observatooriumist saabunud teostest.“

Alates 2018. aasta algusest tegutseb Tõraveres asuv Tartu Observatoorium ülikooli loodus- ja täppisteaduste instituudina. Sellest lähtuvalt on kogude üleandmine Tartu Ülikooli raamatukogule ühinemise protsessi loomulik jätk.

Lisainfo:
Malle Ermel
Käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja
TÜ raamatukogu