Tartu Ülikooli raamatukogu ja muuseum nomineeriti Tartu Kultuurikandja 2020 auhinnale

22.01.2021

TÜ raamatukogu ja muuseum pälvisid nominatsiooni aasta kultuurisündmuse kategoorias Morgensterni aasta eest. Aasta jooksul toimunud sündmustega tähistati Eesti humanitaaria suurkuju, Tartu Ülikooli professori, kunstimuuseumi ja raamatukogu looja ning 1802. taasavatud ülikooli töö käivitaja Johann Karl Simon Morgensterni 250. sünniaastapäeva.

Morgensterni aasta tegevused olid mitmekülgsed. Juunis avati Tartu Ülikooli kunstimuuseumis Morgensternile pühendatud näitus „Kivilõikekunsti lummus. Karl Morgenstern 250“. Näitus tutvustab kivilõikekunsti, mille valandeid ostis Morgenstern muude kunstiteoste kõrval ülikoolile õppetöö illustreerimiseks. Näituse kuraator on Ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson. Näitus on nomineeritud ka Eesti muuseumide aastaauhindade ajutiste näituste kategoorias.

Tartu tähetorni aias avati juunis näitus „Hommikutäht“. Morgenstern tegeles kogu elu klassikalise antiikkultuuri ja kaunite kunstidega ning kindlasti oli seetõttu ka vanade roomlaste ilujumalanna Veenus talle lähedane. Näitus seob omavahel teadmised hommikutäht Veenusest ja antiikkultuurist. Näituse koostasid Lea Leppik, Jaak Jaaniste ja Regina Pala.

Morgensterni sünniaastapäeval, 28. augustil, tähistati Morgensterni päeva Toomemäe nõlval renoveeritud mälestusmärgi taasavamisega. Ülikool püstitas monumendi professor Morgensternile 1851. aastal. Muuseumiööl, 29. augustil toimus ekskursioon Morgensterniga seotud paikadesse linnaruumis.

Septembrist on Tartu Ülikooli raamatukogus avatud näitus „Tartu klassik“, mille kuraator on käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna raamatukoguhoidja Moonika Teemus. Näitus annab ülevaate Morgensterni elust alates varasest lapsepõlvest kuni tegevuseni alma materis. Näituse koostasid Moonika Teemus, Mare Rand, Janika Päll ja Malle Ermel ning kujundas Lilian Mengel. Näitust saab vaadata 14. veebruarini.

Detsembri algul esitleti Morgensternile pühendatud konverentsil kogumikku "Karl Morgenstern 250. Qui vult, potest", mis aitab leida Karl Morgensterni jälgi nii Tartus ja Eestis kui ka Euroopa humanitaarias. Kogumiku koostaja oli Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson ning teos ilmus nii inglise kui ka eesti keeles.

Kogu aasta vältel toimusid näitustel temaatilised töötoad ja kuraatorituurid.

Lisaks Morgensterni aastale on aasta kultuurisündmuse kategoorias nomineeritud Autovabaduse puiestee ja Tartu Elektriteatri autokino.

 

Lisainfo:
Krista Aru
TÜ raamatukogu direktor
737 5700
 

Jaanika Anderson
Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor
jaanika.anderson@ut.ee
5344 7404

Jaga seda lehekülge