Tõnu Viigi loeng avab Struve kaare mõõtmise tagamaid

11.04.2019

Teisipäeval, 16. aprillil kell 16 on kõik astronoomia huvilised oodatud TÜ raamatukogu näituste saali kuulama Tõnu Viigi loengut „Kas Struve kaar või Struve-Tenneri kaar?“

Struve meridiaankaare nime all teatakse tema eestvõtmisel aastatel 1816-1855 Maa kuju ja suuruse mõõtmiseks rajatud triangulatsiooniahelat, mis ulatub Põhja-Jäämere äärest Musta mere äärde. Selle ulatus põhjast lõunasse on 2821,83 km. Vähesed aga teavad, et kaare mõõtmistöödega oli seotud ka eesti päritolu Carl Friedrich Tenner, kelle juhtimisel tehti suur osa mõõtmistöid. 1783. aastal sündinud, Ida-Virumaalt pärit Tennerit peetakse Vene geodeesia rajajaks.

Oma loengus räägibki Tõnu Viik  kahe teadlase panustest meridiaankaare mõõtmisel pea 200 aastat tagasi.

Astronoom Tõnu Viik töötab TÜ Tartu observatooriumi tähefüüsika osakonnas teadusliku nõustajana, aastatel 1985-1999 oli ta observatooriumi direktor. Tartu Ülikoolis on ta läbi viinud kursusi teoreetilisest astrofüüsikast, universumi ja tähtede füüsikast. Lisaks on ta referatiivses vormis koostanud paljude teadlaste (peamiselt astronoomide) elulugusid, mida saab lugeda veebilehelt http://viik.planet.ee/.

Lisaks loengule saab samas vaadata ka märtsis avatud näitust „Täheteaduse haruldused“, kus on eksponeeritud suur osa eelmise aasta lõpul observatooriumist raamatukokku jõudnud teostest ja tähekaartidest.  

 

Lisainfo:
Katrin Angel
TÜ raamatukogu kuraator

Jaga seda lehekülge