TÜ raamatukogu 2019. aasta kalenderalbumit kaunistavad papagoid

05.12.2018

Äsja ilmunud Tartu Ülikooli raamatukogu 2019. aasta kalender tutvustab papagoisid, nagu neid esitleb François Levaillant oma raamatus Histoire naturelle des perroquets (“Papagoide looduslugu”).

Raamatu autor, François Levaillant (1753–1824) on tuntud kui mees, kes pani aluse Aafrika linnustiku uurimisele. Ta oli esimeste seas, kes kirjeldas lisaks lindude välimusele ka nende käitumist ja elupaiku ning kasutas oma raamatutes illustratsioonidena meisterlikke värvitrükis tahvleid.

Kalendrisse valitud linnud elavad peamiselt Lõuna-Ameerikas või Austraalias ja Okeaanias. Paar kujutatud liiki, kolmvärv-aara ja lammipapagoi, on nüüdseks välja surnud. Kalendris on linde kirjeldatud lühidalt ja kaasaja vaatepunktist

François Levaillanti “Papagoide looduslugu” ilmus 1801.–1805. aastal Pariisis ja Strasbourgis. Teos on kaunistatud 145 hoolikalt teostatud värvitrükis pilditahvliga. Lindude kujutised joonistas Prantsuse looduskunstnik Jacques Barraband (u.1767–1809), kes võttis aluseks linnutopised ja –nahad muuseumidest ja teistest kogudest.

TÜ raamatukogu 2019. aasta kalendri koostas Ave Teesalu TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonnast ja kujundas Lilian Mengel. Fotod tegi Moonika Teemus, tekstid toimetas Malle Ermel. Ornitoloogia teemal andis nõu Margus Ots Eesti Ornitoloogiaühingust ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumist.

2019. aasta kalendriga jätkab TÜ raamatukogu oma kogude tutvustamise traditsiooni.

Kalender on müügil TÜ raamatukogu infpunktis ja e-poes, TÜ muuseumis ning raamatupoes Krisostomus.

 

Lisainfo:
Katriin Kaljovee
Direktori referent
TÜ raamatukogu
Tel. 7375 727

 

Jaga seda lehekülge