TÜ raamatukogu andis õpilaste teadustööde riikliku konkursi eripreemia Kaisi Pillartile

06.05.2021

Aprilli lõpus kuulutas Eesti Teadusagentuur välja tänavuse õpilaste teadustööde riikliku konkursi parimad. Tartu Ülikooli raamatukogu eripreemia pälvis Tallinna 32. keskkooli 11. klassi õpilane Kaisi Pillart tööga „Keiser Baburi elust inspireeritud koomiks”.

Kaisi Pillarti töö oli inspireeritud Kesk-Aasiast pärit valitseja Baburist (1483-1530), kes 1526. aastal alistas Ibrahim Lodi väed, pannes sellega aluse Mogulite impeeriumile ning suurmogulite ajastu algusele Indias. „Keiser Babur jäi mulle silma oma märkimisväärsete saavutuste poolest, samuti kõnetas mind valitseja ning ta poja Humayuni vaheline suhe, mis oli liigutav ja armas,“ kommenteeris Kaisi Pillart oma tööd. „Arvan, et inimliku külje väljatoomine ja humoorikas lähenemine aitas teha koomiksi elavaks ning kaasahaaravaks.“

„Kaisi töö oli ühtaegu kõige ootamatum ja erilisem,“ kommenteeris eripreemia saanud tööd üks žürii liige, TÜ raamatukogu kunstnik Lilian Mengel. „Selle puhul võlus ühtaegu nii spetsiifilise teema mitmekülgne ja sügav läbitöötamine kui oskus seda mänguliselt ja õpetlikult edasi anda. Suurepärane vana ja uue põimimine visuaalselt paeluval ja stiilipuhtal viisil.“

Samas stiilis lugude jutustamisega kavatseb Pillart jätkata ka edaspidi. „Tahan heita valgust põnevatele ajaloolistele seikadele, mida tihti koolitundides ei käsitleta,“ lisas ta. Praegu igakuiselt Keila linnalehe vahel ilmuvas Noortelehes koomikseid avaldav Pillart plaanib tulevikus kunsti valdkonnas õpinguid jätkata ning tuua huvilisteni veel mitmeid vahvaid ajaloost inspireeritud teoseid.

Pillarti töö, mida juhendasid Tallinna 32. Keskkooli õpetajad Ulla Herkel ja Anu Mõttus, valiti välja 205 uurimuse hulgast. EATG-i teatel oli nii tööde arv kui nende kõrge tase suurepärane tulemus ka seetõttu, et suur osa uurimistöödest valmis pandeemia-aasta erakorralistes oludes, kus igasugune teadustöö oli takistatud.

ETAGi korraldatud konkursi eesmärk on pakkuda heal tasemel uurimistöö koostanud õpilastele väljundit ning motiveerida ja innustada noori teaduslikumale teemakäsitlusele ka kooli uurimistöödes. Konkursil osalemine annab hea võimaluse saada tagasisidet tehtud tööle ja end teistega võrrelda ning suurima väärtusena  – kohtuda sarnaste huvidega eakaaslastega nii Eestist kui mujalt maailmast.

Lähemalt saab õpilaste teadustööde konkursist ja selle tulemustest lugeda siit: https://www.etag.ee/selgusid-2021-aasta-opilaste-teadustoode-riikliku-konkursi-voitjad/

Liisi Lembinen
TÜ raamatukogu arendusdirektor ja žürii esimees