TÜ raamatukogu avaldab kodulehel iga päev 100 aasta taguse ajalehe Postimees

21.02.2018

Tartu ülikooli raamatukogu kodulehel ilmuvad tänasest iga päev täpselt 100 aastat tagasi avaldatud ajalehe Postimehe digiteeritud küljed. See on raamatukogu kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul.

„Küllap on paljudel inimestel põnev lugeda, millest kirjutasid ajalehed 100 aastat tagasi,“ tutvustas TÜ raamatukogu arendusdirektor Liisi Lembinen kingituse ideed. „Kuna aga seoses remondiga on praegu paberlehed pakitud, siis tekkis mõte, et võiksime oma kodulehel avaldada mõne digiteeritud külje saja aasta eest ilmunud Postimehest.“ Lehte uuendatakse 2018. aasta jooksul iga päev vastavalt sellele, kui Postimees 1918. aastal sel päeval on ilmunud.

Saja aasta eest ilmunud Eesti vanima ajalehe Postimees artiklid on gooti kirjas ja seega võtab nende lugemine pisut rohkem aega. „Algul võib sellise teksti lugemine veidi rohkem pingutust nõuda,“ rääkis Lembinen. „Aga kui mõned tekstid läbi töötada, siis harjub silm juba ka gooti kirjaga ning lugemine muutub lihtsamaks.“

Selleks, et lugejal tekiks võimalikult hea ettekujutus 100 aasta tagusest meediapildist, valib TÜ raamatukogu Postimehest küljed, millel kajastuksid nii tollased sündmused kui saaks lugeda ka vanu kuulutusi.

1918. aasta Postimehe uudiseid saab lugeda raamatukogu veebi avalehel olevale bännerile klikates: https://utlib.ut.ee/. Ajalehtede failid pärinevad digitaalarhiivist DIGAR.

 

Jaga seda lehekülge