TÜ raamatukogu avas veebinäituse "Töö ja püsivusega" trükkal Christophe Plantini loomingust

04.05.2020

Tartu ülikooli raamatukogu tähistab veebinäitusega 500 aasta möödumist Madalmaade kuulsaima trükkali Christophe Plantini (u. 15201589) sünnist. Näitusel saab tutvuda Plantini elu ja tegevusega trükkalina ning valikuga Tartu ülikooli raamatukogu plantiinidest.

Christophe Plantin rajas 1555 Antwerpeni trükikoja Officina Plantiniana. Tema trükkalimärgiks sai sirkel, mida hoiab kehatu käsi, ja motoks “Labore et constantia” ('Töö ja püsivusega'). Tema trükitud raamatuid on hakatud nimetama plantiinideks.

Plantin ja tema väimees Jan I Moretus moodustasid revolutsioonilise duo. Nad olid esimesed tööstuslikul tasemel trükkalid, kes suutsid üles ehitada oma aja suurima ja kõige paremini sisustatud trükikoja, mis püsis ühe perekonna käes kolm sajandit, olles seega läbi aegade edukaim järjepidevalt tegutsenud trüki- ja kirjastusettevõte.

Christophe Plantin andis välja üle 2000 teose. Tema trükiste tekst on polügraafiliselt korrektne ja kaunilt puu- ja vaselõigetega kaunistatud.

1876. a. müüs trükikoja viimane omanik Edward-Johannes-Hyacinthus Moretus trükikoja Antwerpeni linnale. 1877 avati seal Plantini ja tema järglaste muuseum, mis alates 2005. aastast kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Veebinäitust saab vaadata aadressil: https://plantiinid.weebly.com/

Näitusega kaasneb kataloog, mis kajastab kõiki Tartu ülikooli raamatukogus leiduvaid plantiine koos bibliograafilise info, provenientsi, annotatsioonide ning fotoga tiitellehest.

Näituse koostasid Ülle Mölder, Janika Päll ja Kaspar Kolk ning kujundas Lilian Mengel.

Ülle Mölder
TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna raamatukoguhoidja