TÜ raamatukogu avas veebis fotonäituse „Unistusest reaalsuseks: 35 aastat raamatukogu hoone avamisest“

22.02.2017

Tartu ülikooli raamatukogu avas oma kodulehel uue fotonäituse, millega tähistatakse 35 aasta möödumist raamatukogu hoone avamisest. Veebinäitus koosneb 144 fotost.

Tartu ülikooli raamatukogu uus hoone W. Struve tänaval  avati  22. veebruaril 1982. aastal.  Veebinäitus tutvustab hoone saamislugu ning toob vaatajani pilte hoone ehituse käigust, raamatuvara kolimisest, samuti ka avamisüritusest ja sisekujundusest. Näituse koostasid TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja Malle Ermel, raamatukoguhoidja Sulo Lembinen ja kujundaja Eve Valper.

Varem asus raamatukogu mitmes erinevas hoones: Tartu toomkiriku varemete kooriossa 1804–1806 ehitatud raamatukogus, õpperaamatukoguks ümber ehitatud endises ülikooli kirikus, kunagistes ühiselamutes Vanemuise tn 33 ja Tiigi tn 78 ning Tartu Püha Aleksandri kirikus Sõbra tänaval. Uue maja avamisega said aga kõik kogud, töötajad ja lugejad ühe katuse alla.

Raamatukogu projekti koostas RPI Eesti Tööstusprojekt, arhitektideks olid Mart Kalling ja Kalju Valdre ning sisekujundajaks Ülo Sirp. Hoone ehitajaks oli Tartu Ehitustrusti Ehitusvalitsus nr 1. Uusfunktsionalistlikus stiilis hoone pälvis tähelepanu nii tollases Nõukogude  Liidus kui ka paljudes välisriikides.

Raamatukogu kui institutsioon on pidevas muutumises, mis kajastub nii ajas teisenenud ruumikasutuses kui -kujunduses. Loodetavasti pakub see fotonäitus paljudele nii äratundmis- kui avastamisrõõmu.

Kõik fotod pärinevad Tartu ülikooli raamatukogu fotokogust. Link näitusele: http://utlib.ut.ee/kogud/omeka/exhibits/show/rmtk_maja_synnipaev_35

Lisainfo:
Malle Ermel
TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja