TÜ raamatukogu kingib ERM-ile 2260 von Lipharti templiga raamatut

29.09.2016

Uue hoone piduliku avamise puhul kingib Tartu ülikooli raamatukogu Eesti rahva muuseumile raamatuid, mis on kuulunud Liphartide suguvõsale – tuntud mõisaomanike perekonnale Lõuna-Eestis ja terves Baltikumis.

Raamatukogu direktori Martin Halliku sõnul on 2260 köidet juba sel kevadel muuseumi raamatukokku jõudnud ja neid lisandub lähiajal veel. Täna antakse sümboolselt üle kolm raamatut.

„Meil on rõõm kinkida Eesti rahva muuseumile raamatuid, mis on kuulunud erinevatele Liphartide suguvõsa liikmetele ning hiljem üleantud või sõjakeerises sattunud Tartu ülikooli raamatukokku. ERMi raamatukogu kogudes von Lipharti templitega raamatuid aga seni polnud. On sümboolne, et valdavalt Raadi mõisast pärit raamatud jõuavad uuesti Raadile,“ rõhutas Hallik.

Tartu ülikool on saanud von Liphartide perekonnalt kaks suurt kingitust. 1879. (või 1880. a) aastal kinkis arsti- ja kunstiteadlane Karl Eduard von Liphart 1815 nimetust (4571 köidet) arsti- ja loodusteaduste, ajaloo- ning kunstialaseid raamatuid Tartu ülikoolile.

Raadi viimane mõisahärra Reinhold v. Liphart loovutas 1920. a suvel sõlmitud lepinguga Tartu ülikoolile mõisa härrastemaja, mis hiljem läks ERM-i käsutusse, hulgaliselt kunstiteoseid ja 25 000 köidet raamatuid. Need Liphartite raamatu-  ja kunstikogud asuvad Tartu ülikooli raamatukogus ja kunstimuuseumis.

Eesti rahva muuseumile kingitavad köited on dublikaadid ja TÜ raamatukogus samuti olemas.

Lisainfo:
Martin Hallik, TÜ raamatukogu direktor
martin.hallik@ut.ee

Kertu Uri, kogude arenduse osakonna juhataja
kertu.uri@ut.ee