TÜ raamatukogu korraldab ”Odüsseia” eepose ettelugemise

21.03.2017

Tartu ülikooli raamatukogu korraldab reedel, 24. märtsil kell 11 Homerose eepose ”Odüsseia” avaliku lugemise. Eepose ettelugemine toimub üheaegselt 26 riigis ning see on seotud Lyonis aset leidva antiikmaailmale pühendatud festivaliga.

”Loeme ette ”Odüsseia” 5. raamatu ja teeme seda eesti keeles, kohati aga ka vanakreeka keeles,” rääkis reedel toimuvast üritusest üks korraldajatest, TÜ raamatukogu teaduskeskuse vanemteadur Janika Päll. ”Odüsseia” 5. raamat räägib tema kodutee viimase, otsustava etapi algusest.

”Sel aastal on kojujõudmise teema Tartu ülikooli raamatukogus eriti aktuaalne. Raamatud ihkavad kastidest tagasi riiuleile, tudengid ei pääse remondi tõttu pearaamatukokku, mis on paljudele õpiajal teiseks koduks,” sidus Päll ”Odüsseia” 5. raamatu teema tänase päevaga. ”Ent olukord ei ole lootusetu. Tartu on UNESCO kirjanduslinn, Tartus õpitakse ja õpetatakse klassikalisi keeli, sealhulgas vanakreeka, Homerose keelt, me tunneme ennast Euroopa kultuuris kodus, ja ka remont lõpeb kord.”

Euroopa kultuur saab alguse Kreekast. Homerose ”Odüsseia" jutustab paljukannatanud Odysseuse seiklustest teel sõjast koju. See lugu ühendab paljusid rahvaid sellega, et Odysseus rändas koduteel läbi pool Euroopat, kuid ennekõike koju jõudmise teema tõttu, mis ühendab kodust kaugel viibijaid ning pagulasi kogu maailmas.

Kõikides linnades korraldatud lugemised salvestatakse ja neid näidatakse kollaažina samal päeval Lyoni antiikses vabaõhuteatris. Tartus korraldatakse üritust koos UNESCO kirjanduslinn Tartuga ja vanakreeka keele õppijatega.

Tartus toimub eepose ettelugemine tunni aja jooksul TÜ raamatukogu 2. lugemissaalis. Eriti ilusa ilma ja osalejate soovi korral jätkakse raamatukogu ees 6. lauluga. Kõik huvilised on oodatud kuulama ja ka ise ettelugejana üles astuma.

 

Info ja osalemissoovid:

Jaga seda lehekülge