TÜ raamatukogu uuel näitusel saab imetleda täheteaduse haruldusi

18.03.2019

Teisipäeval, 19. märtsil kell 16.00 avatakse Tartu Ülikooli raamatukogus näitus „Täheteaduse haruldused“, kus on eksponeeritud väärtuslikum osa eelmise aasta lõpul observatooriumist raamatukokku jõudnud materjalidest.

Näitusel on välja pandud teosed, mille autoriteks on mitmed 16.–19. sajandi nimekad astronoomid, näiteks Kepler, Brahe, Newton, Struve, Knorre, Pfaff ja Mädler. Visuaalselt atraktiivseima osa moodustavad aga 17.–19. sajandi täheatlased, mille koostajateks on teadlased Bayer, Hevelius, Flamsteed, Bode, Reissig ja Braun.

„Oleme välja toonud võimalikult palju raamatuid, et rõhutada kollektsiooni suurust ja eriilmelisust,“ tutvustas väljapanekut kuraator Kaisa Kauksi. „Erinevatest sajanditest pärit teoste hulgas on huvitavaimad Tartu täheteadlaste käsikirjad.“

Väljapanek on üles ehitatud teemade kaupa, mis teeb näituse jälgimise kindlasti lihtsamaks ka neile, kes astronoomiaga igapäevaselt väga lähedalt kokku ei puutu.

Tartu observatooriumist 2018. aasta lõpul Tartu Ülikooli raamatukokku jõudnud kogu on sümboolse tähendusega. Kollektsiooni raamatukogule üleandmine on osa Tartu observatooriumi ülikooliga liitumise protsessist, kuna observatoorium kuulub 2018. aastast Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonda. Niisiis on esialgu Tartu (ülikooli) tähetornile kuulunud raamatud jõudnud tagasi oma algsesse koju – ülikooli.

Näituse on koostanud raamatukogu kuraatorid Katrin Angel, Kaisa Kauksi, Laura Laanisto ja kunstiliselt kujundanud Lilian Mengel. Väljapanek valmis koostöös Tartu observatooriumi ja Tartu tähetorniga.

Täheteaduse haruldusi saab TÜ raamatukogu näituste saalis vaadata kuni mai lõpuni.

Lisainfo:
Katrin Angel