TÜ raamatukogus on avatud Fanny de Siversile pühendatud näitus

27.10.2020

Esmaspäevast saab TÜ raamatukogus vaadata Fanny de Siversi 100. sünniaastapäevale pühendatud näitust. Väljapanekul saab tutvuda nii tema kirjutatud  kui võõrsilt kodumaale sõpradele saadetud kirjade ja postkaartidega.

„Fanny de Sivers oli julge ja mitmekülgne isiksus, kes ei kartnud enamusega vastuollu minna,“ iseloomustas tuntud keeleteadlast ja esseisti näituse koostaja Marianne Tiik. „Olles ise väga tähelepanuväärne teadlane, ei kapseldunud ta liialt oma erialasse. Tema jaoks oli oluline, et iga teadlane tunnetaks end osana loodusest ja annaks endale aru ka oma tegevusest inimesena.“

De Siversi mõtted teadus- ja pärismaailma seostest kajastuvad arvukates kirjatöödes. Nendes esitas ta ikka ja jälle just neid küsimusi, mida enamik teadlasi ja kristlasi ei tihanud esitada, pelgamata mõelda ja tunda teisiti, kui oli kombeks ja moes. Nii tuntaksegi de Siversit lisaks teadustööle ka väljapaistva esseistina.

Fanny de Sivers lahkus Eestist noorena ja elas eksiilis 70 aastat. Ta on läbi aegade üks kõige haritumaid eesti naisi, kes tagas endale auväärse koha nii rahvuslikus kui Euroopa vaimueliidis. Lisaks teadustööle ja esseede kirjutamisele on de Sivers tõlkinud mitmeid kirjutisi eesti keelest prantsuse keelde ja vastupidi, nende hulgas näiteks Blaise Pascali „Mõtted“.

Raamatukogu 3. korrusel avatud väljapaneku koostas Marianne Tiik, plakati kujundas Epp Leesik. Näitus jääb avatuks 29. novembrini.

 

Lisateave: 
Marianne Tiik
näituse koostaja

 

 

Jaga seda lehekülge