Utlib teatri 25. sünnipäevaks valmis telelavastus Karl Morgensternist

25.02.2021

Tartu Ülikooli raamatukogu näitetrupil ehk utlib teatril valmis telelavastus "Koidutähe valgus Dorpati kohal", mis on pühendatud raamatukogu esimese direktori Johann Karl Simon Morgensterni 250. sünniaastapäevale. Ühtlasi tähistatakse selle lavastusega utlib teatri järjepideva tegutsemise 25. aastapäeva.

Valminud telelavastuse aluseks on raamatukogus pikka aega töötanud ja utlib teatri ühe eestvedaja Kristina Pai loodud tekst, mis toetub ajaloolistele materjalidele. "Karl Morgenstern oli äärmiselt huvitav isiksus - tohutu tutvusringkonna ja sügavate huvidega," rääkis autor. "Seega ei olnud inspiratsiooni raske leida, et tema elust ja tööst üks näidend kirjutada. Loomulikult on selles loos ka palju väljamõeldud olukordi, aga ma arvan, et umbes selline tema elu 200 aastat tagasi olla võiski."

Näidendi lavastas samuti Pai ning näitlejatena löövad kaasa ülikooli raamatukogu töötajad. Karl Morgensterni osas on aga TÜ kirjastuse peatoimetaja Ivo Volt.

25 aasta jooksul on utlib teatri esituses lavalaudadele ja filmilindile jõudnud nii Eesti algupärandit kui raamatukogu enda tegemisi kajastavaid draamatekste. Salvestatud näidendite ja filmide eest on utlib teater tänulik UTTV-le. "Oleme kõikidele asutustele ja inimestele, kes meid aastate jooksul toetanud ja aidanud on, väga tänulikud," lisas Pai. "Näiteks tänavune telelavastus on suures osas salvestatud TÜ muuseumis ja Tartu linnakodaniku muuseumis, kostüümid valdavalt pärit Ugala teatrist. Siiras tänu kõikidele, kes meid nii lahkelt aitasid!"

Tänavust lavastust "Koidutähe valgus Dorpati kohal" saab vaadata siit. UTTV veebilehel on olemas ka Utlib teatri teiste lavastuste ja filmide salvestused.

Kristina Pai
utlib teater