Valminud on TÜ raamatukogu 2017. aasta unikaalne kalenderalbum

02.11.2016

TÜ raamatukogus on valminud unikaalne 2017. aasta kalenderalbum

Tartu ülikooli raamatukogu jätkab oma kogude tutvustamist ning esitleb 2017. aasta kalendris unikaalseid jooniseid, mis pärinevad 17. sajandi kuulsa putukauurija ja illustraatori, maailma üheks esimeseks ökoloogiks nimetatud Maria Sibylla Meriani raamatust „Metamorphosis insectorum Surinamensium“ (Amsterdam, 1705). Meriani raamatust on välja antud arvukalt kordustrükke, seda on tõlgitud mitmesse keelde. Tartu ülikooli raamatukogu kalenderalbumi jaoks valitud 14 taime- ja putukapildi juurde kuuluvad kirjeldused ilmuvad Vahur Aabramsi tõlkes nüüd esmakordselt ka eesti keeles.

Maria Sibylla Merian (1647–1717) sündis Frankfurdis kirjastaja ja vasegraveerija Matthäus Meriani peres. Juba noorelt sai alguse tema huvi liblikate elutsükli vastu. Vaatluste tulemusi hakkas ta üles joonistama ning 1675–1683 ilmusid tema esimesed lille- ja putukaraamatud. 17. ja 18. sajandi vahetusel viibis Merian Surinames, Hollandi asumaal Lõuna-Ameerikas, kus kogus putukaid, nende vastseid ja toidutaimi, et oleks võimalik neid omal käel kasvatades putukate moondumist jälgida. Kohe pärast Hollandisse naasmist asus ta ette valmistama oma suurteost „Suriname putukate metamorfoosid“.

Maria Sibylla Meriani 60 pilditahvliga illustreeritud raamat annab tunnistust tema erakordselt filigraansest kunstnikutalendist ning tähelepanelikust uurijanatuurist. Põhjalikke taimede, putukate ja roomajate kirjeldusi täiendavad meeleolukad olmelised ja pärimuslikud märkused.

Kalendri koostamisel oli raamatukogu spetsialistidele abiks TÜ entomoloogia õppetooli doktorant ja TÜ loodusmuuseumi töötaja Andro Truuverk, kelle sõnul oli 1705. aastast pärit Meriani originaalköite olemasolu raamatukogus talle suureks üllatuseks. „Autori joonistused olid raamatu ilmumise ajal kindlasti omaette tase. Loomulikult teadsin ma kohe, millise teosega on tegu! Kuuldes, et mul avaneb võimalus sellega ka töötada, olid emotsioonid ülevad. Surinames ma käinud ei ole, küll aga korduvalt selle kõrval asuvad Prantsuse Guajaanas. Kuna naabrite putukafauna suuresti kattub, olid mul ka Suriname kohta mõningased teadmised olemas,“ märkis Truuverk.

Kalendri koostaja Moonika Teemuse sõnul on raamatukogus säilitava hollandikeelse eksemplari käsitsi koloreeritud gravüürid valminud vastastrüki (contre-épreuve) tehnikas, s.t pilditahvlite tõmmised pole saadud mitte trükiplaadilt, vaid värskelt trükitud vasegravüürilt. Lisaks selgitab Teemus: „Nii pole illustratsioonidel sügavtrükitehnikatele omaseid plaadiservade jälgi, jooned on õrnemad ja pehmemad. Ajakulukas tööprotsess teeb sellised eksemplarid veelgi haruldasemaks ja väärtuslikumaks. Teadaolevalt on maailma avalikes raamatukogudes Meriani vastastrükitehnikas käsitsi koloreeritud trükist „Metamorphosis insectorum Surinamensium“ kõigest 13 eksemplari,“ rõhutas ta.

Tartu ülikooli raamatukogus säilitatav eksemplar on kättesaadav ka digiteerituna DSpace’s.

Suur tänu kalendri koostajatele: Moonika Teemus, Eve Valper, Malle Ermel, Vahur Aabrams, Andro Truuverk ning kõik teised, kes nõu ja jõuga abiks olid!

 

 

TÜ kalenderalbum on käesolevast nädalast müügil järgnevates kohtades:

TÜ muuseumid

Tartu Loodusmaja

Rahva Raamat

Apollo

TÜ Raamatupood

Tartu ülikooli raamatukogu e-pood

Liivi tänava pop-up raamatukogu

 

Lisainfo:

Katriin Kaljovee, direktori referent, 737 5727, katriin.kaljovee@ut.ee

Jaga seda lehekülge