Veebinar „Kuidas saavad raamatukogud kodanikuteaduse projektides kaasa lüüa?“ (järelvaadatav)

30.06.2022

Mai lõpus toimunud veebinaris „Citizen Involvement in Open Science: Roles, Levels and Opportunities“ esitlesid Läti Ülikooli raamatukogu ja Tartu Ülikooli raamatukogu spetsialistid ERASMUS+ projekti LibOCS ning esimese töögrupi raporti tulemusi. Veebinari eesmärk oli teadvustada laiemale avalikkusele kodanikuteaduses osalemise võimalusi ning tutvustada, kuidas raamatukogud saavad sellele kaasa aidata. 

Veebinari esimeses osas tutvustas Gita Rozenberga Läti Ülikoolist kodanikuteaduse mõistet ja potentsiaalsete sihtrühmade rolle teadustegevuses. Järgnevalt andis TÜ raamatukogu arendusdirektor Liisi Lembinen osalejatele ülevaate LibOCSi projektist. „Balti riikide ülikoolide raamatukogud on juba üle kümne aasta aktiivselt tegelenud avatud teaduse põhimõtete tutvustamisega, kuid kodanikuteaduse vallas on raamatukogudel vähe kogemusi,“ kommenteeris Liisi Lembinen projekti vajalikkust.

Veebinari teises pooles kirjeldas TÜ raamatukogu erialainfo spetsialist Svea Kaseorg esimese töögrupi läbiviidud uurimuse tulemusi, mille põhjal valmib 2022. aasta suvel raport. Uurimuse eesmärk oli välja selgitada, mis on seni raamatukogudel aidanud või takistanud kodanikuteaduse projektides osalemist. Suurimate piirangutena toodi välja vähesed teadmised, oskused ja spetsialistide puudus, samuti vähene toetus ülikoolidelt. Suurimate toetavate teguritena nimetati raamatukoguhoidjate infopädevust ja teadustöö toetamise oskusi ning raamatukogude poolt pakutavat taristut. 

Tartu Ülikooli raamatukogu ja teised Balti riikide ülikoolide raamatukogud osalevad Erasmus+ projektis „Akadeemia ja ühiskonna sidemete tugevdamine läbi avatud kodanikuteaduse Balti teadusraamatukogude toel“ (LibOCS), mille eesmärk on suurendada koostööd kogukonnaga ning harida teadusraamatukogude töötajaid kodanikuteaduse teemadel.

Veebinari saab järgi vaadata SIIT.

LibOCS projekti rahastab Erasmus+ KA2 Strategic Partnerships programmi raames.

 

Lisateave:
Svea Kaseorg
Erialainfo spetsialist
 
 
Foto: Unsplash

Jaga seda lehekülge