Ülikooli raamatukogu kutsub kõiki teadlasi ja doktorante, kes on konverentsidel esinenud ettekannetega, säilitama neid ülikooli digitaalarhiivis DSpace’is. Teadusettekannete kogumine on järg sügisel alustatud postrite kogumiskampaaniale.
“Nii nagu postreid, nii võib ka teadusettekandeid nimetada uuemaks akadeemiliseks pärandiks,“ rääkis algatuse „Esine kogu maailmale!“ üks eestvedajaid, erialainfo osakonna juhataja Lilian Neerut. “Ettekanne on teaduskommunikatsiooni osa ja see on ju suurepärane, kui neid saavad tulevikus lugeda ka need, kes konverentsil ei olnud, aga kellele see teema pakub huvi või on teadustöö tegemisel vajalik.”
Autori jaoks on ettekande digitaalarhiivi edastamine väga lihtne: tuleb täita raamatukogu kodulehel olev lühike ankeet peamiste metaandmetega ning ettekandefail sinna üles laadida. Seejärel lisavad raamatukogu spetsialistid selle arhiivi DSpace’s. Viitamise lihtsustamiseks on autoril võimalik taotleda ettekandele ka DOI ehk püsiviide.
„Oleks tore, kui ettekannete raamatukogule edastamisest saaks meie teadlaste jaoks hea tava,“ lisas Neerut ning avaldas arvamust, et kindlasti aitab see kaasa teadussaavutuste laialdasemale tutvustamisele ning ka meie teadlaste tuntusele. „Võimalik, et sel viisil avanevad mitmed uued koostöövõimalused teiste riikide teadlastega,“ ütles Neerut.
Sama algatusega on liitunud ka Eesti Maaülikooli, Tallinna Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogud, kes samuti koguvad teadusettekanded digitaalarhiivi.