Koolitused Tartu Ülikooli esmakursuslastele
Igal sügisel septembris tutvustatakse raamatukogu esmakursuslastele. Õpetatakse e-kataloogi ESTER kasutamist, tutvustatakse raamatukogu teenuseid, kogusid ja andmebaase ning tehakse ringkäik raamatukogus. Koolitused kestavad 60-90 min.
Koolitused õppejõudude tellimisel
Erialainfo spetsialistid viivad läbi infootsingu koolitusi, mis võivad toimuda ülikooli õppeainete raames. Õppejõud, kes soovivad seda võimalust kasutada, palun võtke ühendust oma eriala infospetsialistiga.
E-kursused Moodle'is
E-kursus Infopädevuse alused (OIAO.06.050) – üleülikooliline vabaaine bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilastele toimub igal sügissemestril ja sobib kõikidele erialadele. Kursust viivad läbi raamatukogu erialainfo spetsialistid.
Sihtgrupp: kõikide erialade üliõpilased, sobilik ka algajale infootsijale.
Millal: sügissemester.
Eesmärk: anda teadmisi ja praktilisi oskusi erialase teadusinformatsiooni leidmiseks ja haldamiseks, info hindamiseks ja eetiliseks kasutamiseks.
Kursuse sisu: Ülevaade teadusinformatsiooni allikatest. Infootsingu põhimõtted ja strateegia. Otsing e-kataloogis ESTER ja Eesti artiklite andmebaasides. Otsing Tartu Ülikoolile avatud teadusandmebaasides. Infootsing internetis. Infoallikate kvaliteedi hindamine. Plagiaat ja selle vältimine. Viidete haldamise ja bibliograafia vormistamise vahend Zotero.
Õppevorm: Kursus toimub täielikult Moodle e-õppe keskkonnas. Õppijad loevad õppematerjale, sooritavad teadmiste ja infootsingu oskuste kontrollimiseks teste ning bibliograafia koostamise ülesande. Kursus lõpeb arvestusega, mis saadakse jooksvalt vastavalt kodutööde tulemustele.
Kursuse ainekava: ÕIS-is.
E-kursus Sissejuhatus erialainfootsingusse (OIAO.06.051) – üleülikooliline vabaaine doktorantidele toimub igal kevadsemestril. Kursust viivad läbi raamatukogu erialainfo spetsialistid.
Sihtgrupp: kõikide erialade doktoriõppe üliõpilased.
Millal: kevadsemester.
Eesmärk: Kursuse eesmärgiks on arendada õppijate teadmisi ja praktilisi oskusi erialase teadusinformatsiooni ja teaduse toorandmete leidmiseks ja haldamiseks.
Sisu: Ülevaade Tartu Ülikoolile raamatukogu kaudu avatud teadusandmebaasidest. Infootsingu põhimõtted ja strateegia. Päringu koostamine, võtmesõnaotsing, märksõnaotsing, otsingutulemuste hindamine ja korrastamine.
Otsing erinevates andmebaasides (EBSCO Discovery, Web of Science, Scopus, kirjastuste e-ajakirjade andmebaasid, e-raamatute andmebaas ebrary). Viidete haldurid (Zotero, Mendeley, EndnoteWeb).
Teadusinfo otsing internetis. Google Scholar. Avatud juurdepääsuga teadusajakirjad. Avatud arhiivid ehk repositooriumid. Teaduse toorandmed ning avaandmed. Teadusandmete haldamine. Andmete elutsükkel ning andmehaldusplaan. Avaandmete repositooriumid. Andmekogu püsiidentifikaator, DataCite, DOI.
Õppevorm: Kursus toimub täielikult Moodle e-õppe keskkonnas TÜ raamatukogu erialareferentide juhendamisel. Õppijad loevad õppematerjale ning esitavad kodutöödena infootsingu harjutusi omal teemal. Tuutorid annavad tagasisidet kodutöödele ning hindavad neid. Kursus lõpeb arvestusega, mis saadakse jooksvalt vastavalt kodutööde tulemustele.
Kursuse ainekava: ÕIS-is.