Kolmapäeval, 03. mail, mil kõikjal maailmas tähistati vaba ajakirjanduse päeva, jõudis TÜ raamatukogu rändnäitus „Elu esiküljel“ Tallinnasse Postimehe meediamajja.
Näitus valmis kaks aastat tagasi ning sellega tähistati eesti ajakirjanduse juubeliaastat, sest just aastal 1821 hakkas ilmuma Otto Wilhelm Masingu Marahwa Näddala-Leht. Kahe aasta jooksul on näitus jõudnud erinevate maakondade raamatukogudesse.
„Esikülgi valides pidasime silmas ikkagi eelkõige sündmusi ja nende uudisväärtust, samas saab siit näituselt hea ülevaate, kuidas lehtede esiküljed on läbi aastasadade muutunud. Otsisime seda, mis tekitaks lugejas äratundmist või üllatust,“ ütles näituse üks kuraatoreid, eesti ajakirjanduse uurija ning paljude Eesti väljaannete kujundamisel kaasa löönud Roosmarii Kurvits. Väljapanekul saab vaadata kahesaja aasta jooksul Eestis, Ameerikas, Venemaal, Rootsis ja Austraalias ilmunud eestikeelsete väljaannete esikülgi.
Näitusel on hea võimalus minna otse ajalooliste sündmuste keskele ning näha, kuidas ajalehed on näidanud elu argipäevi, pidupäevi ja suuri sündmusi. Vaadata saab Eesti Vabariigi sündi ja taassündi, Palusalu ja Noole olümpiavõite, Nõukogude vägede tulekut ja minekut, ülikooli juubeleid ja Eurovisiooni võitu, esimest rongi Tartus ja esimest inimest Kuul, rääkimata Titanicu hukust, Kennedy surmast ja terrorirünnakust New Yorgis. „Väljavalitud sündmused on olulised Eesti või maailma mastaabis, aga lisaks annab näitus ka hea ülevaate ajakirjanduse ajaloost: kuidas tegutsevad ajakirjanikud, muutuvad žanrid, trükitehnika ja ajalehe kujundus, millised käsud ja keelud ajakirjandust piiravad,“ rääkis Kurvits.
Lisaks Roosmarii Kurvitsale panid näituse kokku TÜ ajakirjanduse ajaloo lektor Ene Selart ning TÜ raamatukogu töötajad Kristhel Haak, Kertu Uri, Marika Liivamägi ja Jaana Mäesalu, väljapaneku kujundas Lilian Mengel.
Näitus „Elu esiküljel“ on Postimehe meediamajas avatud suve lõpuni.
Näituse valmimist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Jaan Tõnissoni Postimehe Fond.