Eesti ülikoolid suurendasid teadusandmete jagamist ja kättesaadavust

Tartu ülikool, Tallinna tehnikaülikool, Eesti maaülikool ja Tallinna ülikooli asutasid DataCite Eesti konsortsiumi, mille eesmärk on parandada Eesti teadusandmete kättesaadavust ja lihtsustada teadusandmete rahvusvahelist kasutamist.

Konsortsiumi abil tagatakse liitunud teadusasutuste liikmeskonna poolt loodud kvaliteetsete teadusressursside laialdane leitavus ja kasutatavus.

Tartu ülikool liitus DataCite organisatsiooniga 2014. aastal, saades sellega ainsana Eestis õiguse omistada teadusandmetele unikaalseid DOI-numbreid (Digital Object Identifier). TÜ raamatukogu koostöös TÜ loodusmuuseumiga arendas 2014. aasta lõpuks välja DataCite Estonia platvormi, mis võimaldab DOI-numbrite omistamist mistahes teaduslikele andmekogudele üle Eesti. DOI-ga varustatud teadusandmed on kergesti leitavad ja lingitavad teiste andmetega, mis moodustavad omakorda suuri andmete võrgustikke.

TÜ raamatukogu ja loodusmuuseumi poolt ühiselt koordineeritava projekti raames seadistatakse muuhulgas loodusmuuseumi poolt arendatav veebipõhine PlutoF platvorm uurimisandmete registreerimiseks ning luuakse konsortsium, millega võivad liituda kõik Eesti ülikoolid ning teadus- ja arendusasutused.

"Võimaldades uurimisasutustel oma andmestikele DOIsid lisada aitab DataCite Estonia konsortsium kaasa Eesti teadusandmestiku rahvusvahelisele kasutajaskonnale nähtavaks ja kättesaadavaks tegemisele," sõnas Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm.

Konsortsiumiga võib liituda iga asutus või isik, kelle liitumise kiidab heaks konsortsiumi nõukogu. Liikmetel on õigus kasutada kõiki konsortsiumi pakutavaid liidestamisega ja andmekeskuste administreerimisega seotuid teenuseid, sh DOI registreerimine, teadusandmete metaandmete säilitamine, metaandmete otsingumootori kasutamine jms.

DataCite on ülemaailmne mittetulundusühing ning raamatukogude, andmesäilituskeskuste ja teiste teaduslike uurimisasutuste võrgustik, mille tegevuse eesmärk on suurendada uurimistulemuste avaldamisel teadusandmete tsiteeritavust ja selle tegevuse seaduslikkuse tunnustamist.

DataCite initsiatiiviga on liitunud enam kui 30 teadusasutust üle maailma ning tänaseks on platvormile registreeritud üle 3 miljoni teadusandme.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Raamatukogu uue veebi interface

Raamatukogu veebileht saab uue välimuse

Ülikooli digiarhiivi ADA logo

Ülikooli digiarhiiv DSpace’is saab nimeks ADA

Liisi Lembinen

Raamatukogu arendusdirektor Liisi Lembinen kaitses doktoritöö juhtimise alal