Üleeuroopalise projekti EODOPEN lõpuüritus toimub ülikooli raamatukogus

10.10.2024

Raamatukogu võõrustab täna ja homme 15 raamatukogu esindajaid 11 Euroopa riigist, kes osalesid viie aasta jooksul rahvusvahelises projektis EODOPEN, mille raames digiteeriti 15 000 teost 20.-21. sajandist. Tartu Ülikooli raamatukogu osales projektis, mis oktoobris lõppeb, ühe juhtpartnerina.

“Lähinädalatel lõppev projekt oli raamatukogudele hea väljakutse, sest tuli alustada sobivate raamatute leidmisest ja lõpetada digiteeritud teoste andmebaasi lisamisega,” rääkis EODOPEN projekti üks juhtidest, raamatukogu arendusdirektor Liisi Lembinen. “Siia vahele jäid aga autoriõiguste lahendamise küsimused, lepingute sõlmimised, digiteerimine ja mitmed muud tegevused. Olenevalt raamatust võis kogu protsess võtta aega isegi mitu kuud.”

Projekti raames koguti ettepanekuid ülikooli tudengitelt, õppejõududelt, aga ka tavalugejatelt, kes polnud ülikooliga seotud. “Meil oli endal mingi teadmine õppematerjalide osas, mida vajatakse, kuid kõik soovitused olid väga vajalikud,” sõnas raamatukogu projektijuht ja EODOPEN eestvedaja Elena Sipria-Mironov ning oli väga tänulik kõigile, kes oma digiteerimise ettepanekud saatsid. “Püüdsime soovidele vastu tulla nii palju kui võimalik. Olulise tähtsusega õppematerjale sai väga palju digiteeritud, aga eraldi tooksin välja sellised enim kasutust leidnud õpikud nagu „Kvalitatiivne uurimisviis“, „Eesti liblikate määraja“ ja „Juhtimine: teoreetilised alused”.“

Projekti käigus digiteeriti ülikooli raamatukogus üle 1000 teose ja õpiku. Kõik need on kättesaadavad ülikooli digitaalarhiivis DSpace’s EODOPEN kollektsioonis.

Herdis Olmaru
Raamatukogu kommunikatsioonijuht